Držanie BTC - Nakúpil si nejaký ten Bitcoin a iné kryptomeny, alebo ich len dlhšiu dobu držíš na burze? To je síce super, ale je to správne rozhodnutie?
Držanie BTC – kde a ako?
Na burzách ako Binance, Coinbase alebo Huobi nie je bezpečné držať kryptomeny, a to hneď z niekoľkých dôvodov:
- Burza sa dá ľahko hacknúť, pretože mince používateľov drží obvykle na slabo zabezpečených miestach, napríklad v softvérových peňaženkách.
- Ďalšia nevýhoda je to, že mince nedržíte vy sami vo svojej peňaženke, ale spravuje ich burza, ktorá ich všetky obvykle ukladá na jednu spoločnú peňaženku.
Pokiaľ by sa teda stalo, že burza bude hacknutá, peniaze alebo kryptomeny všetkých používateľov budú z minúty na minútu ukradnuté a vy nebudete mať nič. Niektoré burzy síce majú mince používateľov rozmiestnené na niekoľkých desiatkach peňaženiek, aby minimalizovali riziko, prípadne Coinbase má aj svoju prakticky nenapadnuteľnú cold wallet (studená peňaženka), ale stále to nie je to, čo by sme potrebovali na úplnú bezpečnosť.
My si v prvom rade potrebujete mince odložiť na také miesto, kde budeme mať len sami kontrolu nad týmito kryptomenami. A zároveň budú bezpečí v offline svete.
Čo je najlepšie?
Najlepšia možnosť je zaobstarať si hardvérovú peňaženku ako napríklad Ledger. Cena tejto peňaženky, respektíve kľúča k peňaženkám, začína od 60 eur. Je teda oveľa výhodnejšie si zaobstarať lacnú verziu hardvérovej peňaženky, ako nechať všetko na burze a riskovať, že vám napríklad ukradnú 100 000 eur.
Ledger plní funkciu akého si kľúča, kde na základe 24 náhodných anglických slov si môžete zamknúť svoje kryptomeny na bezpečné miesto. Čiže namiesto hesla, emailu, alebo zabezpečenia ako v prípade bankového účtu, máte Ledger a vašich 24 slov, ktoré slúžia ako heslo. Bez Ledgera sa k vašim minciam nedá dostať a teda žiadny hacker sa k vašim kryptomenovým úsporám nemôže dostať. Jedine že by ste sami prezradili svojich 24 slov, čo snáď nikto nebude len tak bezdôvodne robiť. Je teda reálna šanca, že vám hacker ukradne peniaze? Nie! Lebo nemá vašu fyzickú hardvérovú peňaženku.
Prečítaj si aj: Jak analyzovat kryptoměnové projekty a eliminovat riziko, že o peníze přijdete – 1.díl
Je tu aj iná možnosť
Ako alternatívna voľba je použitie softvérovej peňaženky. V tomto prípade držíte súkromný kľúč, ktorý obsahuje rôzne zašifrované písmena alebo čísla. Bez tohto kľúča sa na svoju peňaženku nemôžete dostať. Avšak vystavujete sa riziku, že vaše heslo, respektíve súkromný kľuč, môže byť hacknuté a útočník sa k vašim minciam dostane a ukradne ich. Riziko tu teda je, ale priemerná dĺžka zistenia prístupu do softvérovej peňaženky je okolo 400 000 tisíc rokov, čo je oveľa bezpečnejšia voľba, ako držať kryptomeny na burze. Pokiaľ teda nechcete investovať do hardvérovej, alebo držíte kryptomeny len krátku dobu, napríklad niekoľko hodín, je určite lepšie si mince bezpečne uchovať minimálne na do softvérovej peňaženky. Pokiaľ však chcete mať istotu a pokoj v duši, optimálny spôsob je zainvestovať do niektorej z hardvérových peňaženiek. Určite tým neurobíte nič zlé!
Sleduj nás na sociálnych sieťach