Ako bezpečne držať Bitcoin! – Návod

Ľuboš Kovár

05.07.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Držanie BTC - Nakúpil si nejaký ten Bitcoin a iné kryptomeny, alebo ich len dlhšiu dobu držíš na burze? To je síce super, alebo je to správne rozhodnutie?

Držanie BTC - kde a ako?

Na burzách ako Binance, Coinbase alebo Huobi nie je bezpečné držať kryptomeny a to hneď z niekoľkých dôvodov.

  1. Burza sa dá ľahko hacknut, pretože svoje mince používateľov držia obvykle na slabo zabezpečených napríklad software wallet.
  2. Ďalšia nevýhoda je to, že mince nedržíte vy sami na svojej peňaženke, ale spravuje ich burza, ktorá ich všetky obvykle ukladá na jednu spoločnú wallet.

Pokiaľ by sa teda stalo, že burza bude hacknutá, tak peniaze, alebo aj kryptomeny všetkých používateľov budú z minúty na minútu ukradnuté a vy nebudete mať nič. Niektoré burzy síce majú mince používateľov rozmiestnenie na niekoľkých desiatkach wallet, aby minimalizovali riziko, prípadne Coinbase má aj svoju prakticky nenapadnuteľnú cold wallet, ale stále to nie je to, čo by sme potrebovali na úplnú bezpečnosť.

My si v prvom rade potrebujete mince odložiť na také miesto, kde budeme mať len sami kontrolu nad týmito kryptomenami. A zároveň budú bezpečí v offline svete.

Čo je najlepšie?

Najlepšia možnosť je si zaobstarať hardware wallet ako napríklad Ledger. Cena tejto peňaženky, respektíve kľúča k peňaženkám začína od 60 EUR. Je teda oveľa výhodnejšie si zaobstarať lacnú verziu hardware wallet ako nechať všetko na burze a riskovať napríklad aj 100 000 EUR že vám ukradnú.

StormGain
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC za 140,000$? Staviť si môžete na Deribite!

Ledger plní funkciu akého si kľúča, kde na základe 24 náhodných anglických slov si môžete zamknúť svoje kryptomeny na bezpečné miesto. Čiže miesto hesla, emailu, alebo zabezpečenia ako v prípade bankového účtu máte Ledger a vašich 24 slov, ktoré slúžia ako také heslo. Bez Ledgera sa k vaším minciam nedá dostať a teda žiadny hacker sa k vaším krypto úsporám nemôže dostať. Ledaže by ste sami prezradili svojich 24 slov, čo snáď nikto nebude len tak bezdôvodne robiť. Je teda reálna šanca, že vám hacker ukradne peniaze? Nie! Lebo nemá vašu fyzickú hardware wallet!

Prečítaj si aj: Jak analyzovat kryptoměnové projekty a eliminovat riziko, že o peníze přijdete – 1.díl

Je tu aj iná možnosť

Ako alternatívna voľba je použitie software wallet. V tomto prípade držíte súkromný kľúč, ktorý obsahuje rôzne zašifrované písmena, alebo čísla. Bez tohto kľúča sa na svoju peňaženku nemôžete dostať. Avšak vystavujete sa riziku, že vaše heslo, respektíve súkromný kľuč môže byť hacknutý a teda útočník sa k vaším minciam dostane a ukradne vám im. Riziko síce je, alebo priemerná dĺžka zistenia prístupu do software wallet je okolo 400 000 tisíc rokov, čo je oveľa bezpečnejšia voľba, ako držať kryptomeny na burze. Pokiaľ teda nechcete investovať do hardware wallet, alebo držíte kryptomeny len krátku dobu, napríklad niekoľko hodín, je určite lepšie si mince bezpečne uchovať minimálne na software wallet. Pokiaľ však chcete mať istotu a pokuj v duší, tak optimálny spôsob je zainvestovať do niektorej z hardware wallet. Určite tým neurobíte nič zlého!

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC kapitalizácia je na ATH, no cena nie - prečo?
PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.