Dosiahne dominancia BTC nové dno?

Redakcia Bitcoin Skupiny

29.12.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Dominancia BTC na trhu naďalej klesá a tento týždeň sa dostala na dno pod 40 %. Napriek tomu nejde o historické minimum. To sa nachádza na hladine 35,41 %. Dominancia Bitcoinu na trhu sa vzťahuje na pomer medzi trhovou kapitalizáciou BTC a celkovou trhovou kapitalizáciou kryptomien.

Nie je to prvýkrát, čo dominancia klesla v roku 2021. Ešte v máji BTC podľa Coinmarketcapu klesol tak, že predstavoval len 40,3 % kombinovanej kapitalizácie kryptoaktív a v septembri sa opäť priblížil k rovnakej úrovni.

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Mohlo by ťa zaujímať - BTC môže v roku 2022 dosiahnuť 333 000 $

Bude dominancia BTC naďalej klesať?

Výskum publikovaný portálom TradingPlatforms 27. decembra uviedol, že údaje môžu signalizovať prichádzajúcu „altcoinovú sezónu“. Za posledných sedem rokov sa dominancia altcoinov na trhu trojnásobne zvýšila z 21 % v roku 2014 na približne 60 % tento mesiac.

Uvidí sa, či inštitucionálne investície pomôžu stanoviť spodnú hranicu metriky dominancie. V rozhovore pre CNBC z 28. decembra vedúca oddelenia štatistík trhu Genesis Trading, Noelle Achesonová, uviedla, že v roku 2022 uvidíme zrýchľovanie rastu inštitucionálnych kryptoinvestícií.

Už v októbri analytici medzinárodného bankového gigantu JPMorgan uviedli, že rast BTC v tom čase bol poháňaný zvýšeným apetítom inštitucionálnych investorov. Tvrdili, že „inštitucionálni investori sa zrejme vracajú k Bitcoinu a možno ho vidia ako lepšie zabezpečenie inflácie ako zlato“.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Hash rate BTC blízko rekordu 200 EH/s

Podľa údajov z Glassnode, hoci krátkodobá ponuka BTC klesla o 32 %, dlhodobí držitelia pridali do svojich pokladníc v roku 2021 16 %.

Dominancia BTC
Dominancia BTC. Zdroj: TradingView

Je potrebné si uvedomiť aj fakt, že dominancia Bitcoinu je ovplyvnená aj exponenciálnym rastom počtu kryptomien. Tento rast spôsobuje diverzifikáciu investícií medzi mnohé altcoiny. Preto je naivné si myslieť, že dominancia bude dosahovať hodnoty okolo 80 % ako kedysi.

Prečítaj si tiež - Elon Musk si myslí, že Neuralink je lepší ako metaverzum

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.