DeFi ako najväčšia bublina tohto storočia - Avšak s 1 000 znásobením nášho portfólia

Ľuboš Kovár

13.01.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Áno, je fakt, že DeFi je ďalšia bublina na trhu. Avšak to ešte neznamená, že sa jedná o podvod, alebo hyip schému. Bubliny na trhu vznikajú vtedy, keď o dané aktívum je vysoký záujem a to o DeFi je. Aký je teda potenciál tejto technológie?

DeFi boom!

DeFi je pomerne nová a len tvoriaca sa technológia. Niečo ako Bitcoin v roku 2011, alebo internet v roku 2000. Ani internet a celkovo napríklad podnikatelia to nemali na začiatku jednoduché, rovnako tak investori do BTC. Nikto ešte nevedel vtedy, že či vôbec tieto technológie budú mať úspech. Reálnu hodnotu tomu dali až ľudia, ktorí buď zainvestovali do akcii, a kryptomien a využívali internet.

Vznik DeFi projektov sa datuje niekedy do roku 2017, kedy ich kapitalizácia bola neuveriteľné 4 doláre. Hmmm a teraz je to 9 miliárd. Nikto ešte vtedy netušil, ani nemal ako vedieť, že už o 3 roky sa bude jednať o najrýchlejšie rastúcu technológia, ktorá láka investorov z celého sveta.

Je DeFi bublina?

Späť ale k téme DeFi a najväčšej bubline. Slovo bublina veľa investorov vníma ako istý druh pump and dump podvodu. Opak je však pravdou. Bublina predstavuje nárazový rásť daného aktíva o ktorý je veľký záujem. Najčastejšie sa jedná o exponenciálny rast o napríklad 10 násobok za krátke obdobie. Po dosiahnutí vrcholu prestáva byť o dané aktívum až taký záujem a cena obvykle začína padať. Až neskôr sa ukáže, či technológia prežila a je na mieste očakávať ďalšie zhodnotenie, tak ako to bolo v prípade BTC počas rokov 2012 a 2014, alebo jednoducho sa jedno len o hlúpu hyip schému, na ktorej najviac zarobili len samotní zakladatelia projektu. Preto je lepšie vyhľadávať decentralizované projekty, kde najväčšiu moc má komunita investorov, čiže všetci rovnomerne podľa množstva držania mincí môžu rozhodovať o ďalšej budúcnosti. Nie žiadne banky, inštitúcie, vlády alebo korporácie. A presne toto je výhoda DeFi. Už podľa skratky môžeme zistiť, že sa jedná o decentralizované financie, čiže platformy, kde slobodné rozhodnutie čo urobiť s peniazmi je na každom osobitne.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Veľryba kúpila za jedinú noc 2 700 BTC

Najlepšie zhodnotenie

Môžu teda DeFi altcoiny urobiť zhodnotenie napríklad v rádoch desiatkach násobkov? Určite môžu, veď aj Bitcoin, akcie Apple, Amazonu, Microsoftu nemajú problém napriek tomu, že neustále rastú stále pokračovať v bullish markete. Technologické aktíva by určite mali byť obsahom portfólia každého investora.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.