DeFi naďalej získava na sile aj napriek celkovému prepadu na kryptomenovom trhu. Decentralizované burzy (DEX) a agregačné služby v poslednom čase vykazujú udržateľný rast. Medzitým v segmente DEX dosiahli agregačné služby pozoruhodný pokrok.
Keď v máji kurz Bitcoinu (BTC) dramaticky klesol, niektorí sa obávali, že by to mohlo spôsobiť veľkú ranu celému kryptomenovému sektoru. To sa však nestalo. O niekoľko mesiacov neskôr decentralizované financie pokračujú v raste. V rámci DeFi boli v poslednom čase hlavným motorom rastu decentralizované burzy, ktoré odsunuli stranou centralizované burzy (CEX).

Od januára do mája sa celkový objem obchodov generovaný decentralizovanými burzami strojnásobil. Ten sa dostal z približne 100 miliárd dolárov na 300 miliárd dolárov. Medzitým v tom istom období segment CEX zaznamenal oveľa miernejší rast z 1,2 bilióna dolárov na 1,3 bilióna dolárov. DEX tiež zaznamenal nárast počtu užívateľov. V súčasnosti je Uniswap lídrom s približne 2,5 miliónmi používateľov (adries). Za ním nasleduje 1inch, ktorý má 600 000 používateľov, a Compound s približne 360 000 používateľmi.

Nárast agregátorov DEX v DeFi
Aj v rámci segmentu DEX bol rast nerovnomerne distribuovaný. Agregátory DEX - ako napríklad Uniswap, 1inch, SushiSwap a 0x vykazujú silnejšie čísla ako väčšina ostatných projektov. Jedným z hlavných trendov pozorovaných v posledných mesiacoch je, že stále viac používateľov uprednostňuje používanie služieb externej agregácie. Ide napríklad o MetaMask alebo agregátory DEX, na rozdiel od obchodovania priamo na DEX. V dôsledku toho objemy obchodu so službami tohto druhu rastú.
Agregátory DEX dokázali používateľom ponúknuť lepšie swapové sadzby, než aké by získali výmenou priamo na Uniswape, SushiSwape a ďalších DEX. Používatelia preto stále častejšie volia agregátory DEX, čím zvyšujú svoj podiel na trhu. Od začiatku roku 2021 sa podiel agregátorov DEX na celkovom objeme zdvojnásobil zo 7,5 % na 15 %.

Nižšie poplatky ako faktor
Jedným z dôvodov, prečo používatelia stále častejšie volia agregátory DEX pred DEX, sú nižšie poplatky. Celkovo sú do swapov zahrnuté dva druhy poplatkov:
- poplatky za obchodovanie účtované projektmi
- poplatky za plyn, ktoré sa automaticky vzťahujú na všetky transakcie v sieti Ethereum
Ak vymieňate kryptomenové aktíva pomocou agregátora DEX, stále musíte zaplatiť obchodný poplatok DEX, ale agregačné služby okrem toho bežne neúčtujú nič. Agregátory DEX však často robia ďalšie kroky, ktoré umožňujú užívateľom znížiť náklady na plyn, čo môže byť dosť podstatné. Nasledujúci graf zobrazuje náklady na plyn, ktoré vznikli používateľom niekoľkých projektov, ako celkové náklady na plyn v amerických dolároch delené objemom swapu z júla 2021.

Čím viac sa služby DeFi dostávajú do masovejšieho povedomia, tým bude súťaž o zákazníkov tvrdšia a víťazom budú projekty ponúkajúce vyššiu efektivitu a atraktívnejšie podmienky.
Sleduj nás na sociálnych sieťach