DeFi aj DEX preberajú stále vyšší podiel na trhu

Redakcia Bitcoin Skupiny

01.09.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

DeFi naďalej získava na sile aj napriek celkovému prepadu na kryptomenovom trhu. Decentralizované burzy (DEX) a agregačné služby v poslednom čase vykazujú udržateľný rast. Medzitým v segmente DEX dosiahli agregačné služby pozoruhodný pokrok.

Keď v máji kurz Bitcoinu (BTC) dramaticky klesol, niektorí sa obávali, že by to mohlo spôsobiť veľkú ranu celému kryptomenovému sektoru. To sa však nestalo. O niekoľko mesiacov neskôr decentralizované financie pokračujú v raste. V rámci DeFi boli v poslednom čase hlavným motorom rastu decentralizované burzy, ktoré odsunuli stranou centralizované burzy (CEX).

Podiel CEX. DEX. Zdroj: CoinGecko

Od januára do mája sa celkový objem obchodov generovaný decentralizovanými burzami strojnásobil. Ten sa dostal z približne 100 miliárd dolárov na 300 miliárd dolárov. Medzitým v tom istom období segment CEX zaznamenal oveľa miernejší rast z 1,2 bilióna dolárov na 1,3 bilióna dolárov. DEX tiež zaznamenal nárast počtu užívateľov. V súčasnosti je Uniswap lídrom s približne 2,5 miliónmi používateľov (adries). Za ním nasleduje 1inch, ktorý má 600 000 používateľov, a Compound s približne 360 ​​000 používateľmi.

Počet používateľov DeFi. Zdroj: Dune Analytics

Nárast agregátorov DEX v DeFi

Aj v rámci segmentu DEX bol rast nerovnomerne distribuovaný. Agregátory DEX - ako napríklad Uniswap, 1inch, SushiSwap a 0x vykazujú silnejšie čísla ako väčšina ostatných projektov. Jedným z hlavných trendov pozorovaných v posledných mesiacoch je, že stále viac používateľov uprednostňuje používanie služieb externej agregácie. Ide napríklad o MetaMask alebo agregátory DEX, na rozdiel od obchodovania priamo na DEX. V dôsledku toho objemy obchodu so službami tohto druhu rastú.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
DeFi TVL na novom ATH – dáta ukazujú pokračovanie býčieho trendu

Agregátory DEX dokázali používateľom ponúknuť lepšie swapové sadzby, než aké by získali výmenou priamo na Uniswape, SushiSwape a ďalších DEX. Používatelia preto stále častejšie volia agregátory DEX, čím zvyšujú svoj podiel na trhu. Od začiatku roku 2021 sa podiel agregátorov DEX na celkovom objeme zdvojnásobil zo 7,5 % na 15 %.

Podiel DEX a agregátorov podľa objemov. Zdroj: Dune Analytics

Nižšie poplatky ako faktor

Jedným z dôvodov, prečo používatelia stále častejšie volia agregátory DEX pred DEX, sú nižšie poplatky. Celkovo sú do swapov zahrnuté dva druhy poplatkov:

  • poplatky za obchodovanie účtované projektmi
  • poplatky za plyn, ktoré sa automaticky vzťahujú na všetky transakcie v sieti Ethereum

Ak vymieňate kryptomenové aktíva pomocou agregátora DEX, stále musíte zaplatiť obchodný poplatok DEX, ale agregačné služby okrem toho bežne neúčtujú nič. Agregátory DEX však často robia ďalšie kroky, ktoré umožňujú užívateľom znížiť náklady na plyn, čo môže byť dosť podstatné. Nasledujúci graf zobrazuje náklady na plyn, ktoré vznikli používateľom niekoľkých projektov, ako celkové náklady na plyn v amerických dolároch delené objemom swapu z júla 2021.

Výška poplatkov podľa projektov. Zdroj: Dune Analytics

Čím viac sa služby DeFi dostávajú do masovejšieho povedomia, tým bude súťaž o zákazníkov tvrdšia a víťazom budú projekty ponúkajúce vyššiu efektivitu a atraktívnejšie podmienky.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.