DeFi a stablecoiny sa udržali aj napriek prudkej korekcii

Redakcia Bitcoin Skupiny

27.05.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Sektor decentralizovaného financovania (DeFi) čelil svojej prvej skutočnej výzve počas minulotýždňového výpredaja trhu. Ten zaznamenal zotretie viac ako 1 bilióna dolárov z trhovej kapitalizácie kryptomenového trhu. Výsledkom bolo, že obchodníci rýchlo hľadali bezpečnosť vo forme stablecoinov.

Napriek rýchlo klesajúcim cenám tokenov sa rodiaci sektor DeFi udržal. Decentralizované burzy zaznamenali 19. mája rekordný objem obchodov vo výške 11,7 miliárd dolárov. Uniswap (UNI) viedol s objemom 5,7 miliárd dolárov, nasledoval SushiSwap (SUSHI), ktorý zaznamenal 2,8 miliardy dolárov v rámci 24-hodinového objemu.

Denný objem DEX. Zdroj: Dune Analytics

Podľa nedávnej správy DeFi Uncovered od Glassnode, top DeFi vrátane UNI, SUSHI, Maker (MKR), Aave (AAVE) a Compound (COMP) do veľkej miery odrážali pokles éteru (ETH) za posledné dva týždne.

Noví používatelia pribúdajú napriek poklesu TVL

Stiahnutie cien v kombinácii s odlevom peňazí do stablecoinov viedlo k 42% poklesu celkovej uzamknutej hodnoty (TVL) pri smart kontraktoch. TVL je bytostne viazaná na základnú hodnotu uložených tokenov. Vzhľadom na to, že Ether je jedným z hlavných tokenov uzamknutých naprieč platformami DeFi, má klesajúca TVL menej spoločného s používaním prostriedkov vyberaných používateľmi a väčšinou súvisí so znižovaním cien.

StormGain
TVL v smart kontraktoch vs. ETH/USD. Zdroj: Glassnode

Počas celého minulotýždňového poklesu zostalo percento dodávok éteru uzamknutých v smart kontraktoch nad 23%, zatiaľ čo ponuka na burzách vyskočila z 11,13% na 11,75%. Napriek klesajúcim cenám noví používatelia naďalej vstupujú do ekosystému DeFi. Celkový počet jedinečných tridsaťdňových obchodníkov na top DEX-och prvýkrát prekonal hranicu 1 milión počas minulotýždňového výpredaja.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Nováčikovia BTC predávajú, hodleri naopak dokupujú
Jedineční DEX obchodníci. Zdroj: Glassnode

Uniswap je jasným lídrom s 815 000 jedinečnými používateľmi od 24. apríla do 23. mája, zatiaľ čo 1INCH sa umiestnil na druhom mieste so 78 200 používateľmi a SUSHI sa umiestnil na treťom mieste s 10 900 používateľmi.

Zdravý trh stablecoinov

Veľkú časť sily zaznamenanej v DeFi počas výpredaja možno pripísať zdravému trhu so stablecoinmi ako sú USD Coin (USDC), Tether (USDT) a Dai (DAI). Výkon DAI bol podľa spoločnosti Glassnode považovaný za obzvlášť pozitívny pre DeFi. Jeho cirkulujúca ponuka sa dokázala zodpovedajúcim spôsobom prispôsobiť v závislosti na požiadavkách na kolaterál a stabilite protokolu.

Celkovo stablecoiny plnili svoju funkciu a v celom ekosystéme sa držali stabilne. Objem prevodu stablecoinov dosiahol počas výpredaja rekordných 52 miliárd dolárov.

PrimeXBT

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.