Čo je to ten Bitcoin ? Než sa ešte dostaneme k hlavnej, čo je to Bitcoin, tak si musíme vysvetliť, prečo vlastne Bitcoin vznikol.
História peňazí
Kedysi dávno, 2000 rokov dozadu existovala istá forma obchodu, ale bez jasne definovanej meny. Existoval trh, kde ste napríklad došli s podomácky vyrobeným materiálom a ten ste mohli s niekým iným zameniť napríklad za dobytok. Evolúcia a vývoj neskôr donútila ľudí vytvoriť si jasné definovanú menu, ktorú by každý používal. Jednalo sa najčastejšie o zlato, alebo striebro. Stále to ale nebolo nič revolučného, keďže zlato je ťažké a zle sa prenáša. Neskôr, hlavne v období stredoveku začali vznikať prvé mince, ktoré po 300 rokoch boli nahradené bankovkami. A to sa už dostávame vlastne do súčasnosti, kedy hotovosť začína byť postupne nahradená digitálnymi online platbami, napríklad prevod cez banku, platba kreditnou kartou, Paypal a samozrejme Bitcoin.
Bitcoin je teda digitálna mena, alebo aj kryptomena, ktorá sa používa na zaplatenia rôznych služieb ako nákup tovaru v rôznych online a kamenných obchodoch.
Transakcia na sieti trvá obvykle niekoľko minút a je možné nastaviť poplatok tak, aby bola platba lacnejšia a výhodnejšia ako cez bankový prevod, alebo aj SEPA.
Bitcoin ako celok nevlastní a nespravuje jeden správca, banka, alebo štát. Jedna sa o decentralizovanú sieť, ktorú každý používateľ spravuje rovnomerne po celom svete.
Čo je to ten Bitcoin?
Nie je teda pod kontrolou vlád. Rovnako sa nemusí za používanie platiť žiadne poplatky ako v prípade bankového účtu je to okolo 8 EUR za mesiac. Stačí vlastniť len digitálnu wallet pre Bitcoin. Môže sa jednať o hardware, napríklad Ledwer, alebo software wallet. Založenie a spravovanie peňaženky nestojí nič.
A vďaka čomu vlastne ten Bitcoin funguje a kto túto sieť spravuje, veď predsa niekto musí tie transakcie potvrdzovať, alebo schvaľovať? Na to tu máme baníkov, ktorý vďaka svojím výpočtovým výkonom potvrdzujú každú transakciu v sieti a ako odmenu dostanú buď novo vytlačené BTC, alebo mince, ktoré slúžia ako fee, alebo poplatok od odosielateľov. Takže vlastne keď aj odosielate mince napríklad svojmu kamarátovi, alebo zaplatíte cez BTC v obchode, tak poplatok nejde žiadnemu majiteľovi obchodu, alebo centrálnemu vlastníkovi, ale späť do siete sa rovnomerne rozdelí medzi všetkých baníkov, ktorí potvrdzujú transakcie.
Sleduj nás na sociálnych sieťach