Čo je to mining kryptomien a ako funguje?

Redakcia Bitcoin Skupiny

23.08.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Stručne povedané, ťažba kryptomeny je pojem, ktorý označuje proces zhromažďovania kryptomeny ako odmenu za prácu, ktorú dokončíš. Prečo však ľudia ťažia kryptomeny? Niektorí hľadajú iný zdroj príjmu; pre ostatných ide o získanie väčšej finančnej slobody bez toho, aby sa do toho zapojili vlády alebo banky.

Pojem kryptoťažba znamená získavanie kryptomien riešením kryptografických rovníc pomocou počítačov. Tento proces zahŕňa overenie platnosti dátových blokov a pridanie záznamov o transakciách do verejného záznamu (hlavnej knihy) známeho ako blockchain.

Z technického hľadiska je ťažba kryptomien transakčný proces, ktorý zahŕňa použitie počítačov a kryptografických procesov na riešenie zložitých funkcií a zaznamenávanie údajov do blockchainu.

Ako funguje mining?

Stručne povedané, mineri overujú legitimitu transakcií, aby mohli zúročiť svoju prácu v podobe kryptomien.

Prvá vec, ktorú treba vedieť, je, že pre koncepciu blockchainu sú kľúčové dve veci: šifrovanie pomocou verejného kľúča a matematika.

Tradičné kryptomeny ako Bitcoin používajú decentralizovanú hlavnú knihu známu ako blockchain. Blockchain je séria dátových blokov, ktoré obsahujú kľúčové časti údajov vrátane kryptografických hashov. Tieto bloky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou blockchainu, sú skupiny dátových transakcií, ktoré sa pridajú na koniec hlavnej knihy.

Účastníci miningu

Na vytvorení blockchainu je zapojených niekoľko kľúčových komponentov a procesov. Pre vysvetlenie použijeme ako príklad Bitcoin:

  • Nodes (uzly) - toto sú jednotlivci a zariadenia, ktoré existujú v rámci blockchainu (napríklad tvoj počítač a počítače iných ťažiarov kryptomeny).
  • Mineri (baníci) - sú konkrétne uzly, ktorých úlohou je overovať nepotvrdené bloky v blockchaine overením hashov. Akonáhle ťažiar overí blok, potvrdený blok sa potom pridá do blockchainu. Prvý miner, ktorý ostatným uzlom oznámi, že vyriešil hash, je odmenený kryptomenou.
  • Transakcie - každá samostatná transakcia sa spojí s ostatnými a vytvorí zoznam, ktorý sa pridá do nepotvrdeného bloku. Každý dátový blok musí byť potom overený uzlami.
  • Hash - tieto jednosmerné kryptografické funkcie umožňujú uzlom overiť legitimitu transakcií ťažby kryptomeny. Hash je neoddeliteľnou súčasťou každého bloku v blockchaine.
  • Nonce - náhodná alebo neopakujúca sa hodnota. Pri ťažbe kryptomien sa nonce pridáva k hašovaniu v každom bloku blockchainu.
  • Konsenzusový algoritmus - toto je protokol v rámci blockchainu, ktorý pomáha v distribuovanej sieti dospieť k dohode o overení údajov. Prvý typ konsenzuálneho algoritmu sa považuje za „dôkaz práce“ alebo PoW.
  • Bloky - toto sú jednotlivé sekcie, ktoré kompromitujú každý celkový blockchain. Každý blok obsahuje zoznam dokončených transakcií. Bloky po potvrdení nie je možné upraviť. Vykonanie zmien v starých blokoch znamená, že hash upraveného bloku - a hodnoty každého bloku, ktorý bol pridaný do blockchainu od zverejnenia pôvodného bloku - by potom museli byť rozpoznané všetkými ostatnými uzlami v sieti peer-to-peer. Jednoducho povedané, je prakticky nemožné upraviť staré bloky.
  • Blockchain - samotný blockchain je rad blokov, ktoré sú uvedené v chronologickom poradí. Pretože predtým zverejnené bloky nie je možné po pridaní do blockchainu upravovať ani meniť, poskytuje to úroveň transparentnosti. Koniec koncov, každý môže vidieť transakcie.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Najväčší reťazec supermarketov v Chorvátsku akceptuje platby kryptomenami

Proces miningu

Je čas sa skutočne podrobne pozrieť na proces ťažby kryptomeny a lepšie pochopiť, ako funguje. Pozrime sa teda na jednotlivé kroky ťaženia.

  • Uzly overia, či sú transakcie legitímne

Transakcie sú základom, na ktorom je založený blockchain kryptomeny. Pozrime sa na nasledujúci príklad:

Povedzme, že ťažíš kryptomeny a tvoj kamarát A si požičal 5,000 dolárov od vášho spoločného priateľa B, aby si kúpil nový špičkový herný setup. Aby mu kamarát A vrátil peniaze, pošle mu čiastočnú bitcoinovú jednotku. Na dokončenie transakcie je však potrebné podstúpiť proces overenia.

  • Samostatné transakcie sa pridajú do zoznamu ďalších transakcií, aby vytvorili blok

Ďalším krokom v procese ťažby kryptomeny je zoskupiť všetky transakcie do zoznamu, ktorý sa potom pridá do nového nepotvrdeného bloku údajov. Pokračovaním v príklade transakcie herného setupu by sa platba medzi kamarátmi A a B považovala za jednu z takýchto transakcií.

Pridaním ich transakcie do blockchainu (po dokončení procesu overovania) sa zabráni „dvojitému míňaniu“ akýchkoľvek kryptomien vedením stáleho verejného záznamu. Záznam je nemenný, to znamená, že s ním nemožno nikdy manipulovať ani ho meniť.

  • Hash a ďalšie typy údajov sa pridajú do nepotvrdeného bloku

Po pridaní dostatočného množstva transakcií do bloku sa pridajú aj ďalšie informácie vrátane header data a hodnoty hash z predchádzajúceho bloku v reťazci a nového hashu pre nový blok. Čo sa tu stane, je to, že header data najnovšieho bloku a nonce sú skombinované tak, aby generovali nový hash. Tento hash sa pridá do nepotvrdeného bloku a bude ho musieť overiť uzol baníka.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Ako nakúpiť akcie jednoducho a lacno – Návod

V tomto prípade povedzme, že máš to šťastie, že si to vyriešili práve ty. Všetkým ostatným baníkom v sieti odošleš správu, aby potvrdili, že si to urobil, a necháš ich to overiť.

  • Baníci overujú hash bloku, aby sa ubezpečili, že blok je legitímny.

V tomto kroku procesu ostatní ťažiari v sieti skontrolujú pravdivosť nepotvrdeného bloku kontrolou hash.

  • Potvrdenie bloku a jeho zverejnenie v blockchaine

Dôkaz o práci (PoW) je teraz hotový. PoW je časovo náročný proces riešenia hašovania a preukazovania ostatným, že si to urobil legitímnym spôsobom, ktorý môžu overiť.

Z užívateľskej stránky to v podstate znamená, že prevod  čiastočného Bitcoinu kamaráta A kamarátovi B je teraz potvrdený a bude pridaný do blockchainu ako súčasť bloku. Ako posledný potvrdený blok sa, samozrejme, nový blok vloží na koniec blockchainu. Je to preto, že knihy blockchainu majú chronologický charakter.

Kto aktualizuje blockchain?

Pretože neexistuje žiadny centralizovaný regulačný orgán na správu alebo kontrolu, znamená to, že všetky počítače, ktoré ťažia konkrétny typ kryptomeny, sú zodpovedné za udržiavanie aktuálnej účtovnej knihy. A aktualizácie blockchainu sú časté.

Vďaka blockchainu s kryptomenami môže ktokoľvek vidieť a aktualizovať účtovnú knihu, pretože je verejná. Robíš to tak, že pomocou počítača generuješ náhodné odhady, aby si sa pokúsil vyriešiť rovnicu, ktorú predstavuje blockchainový systém. Ak bude úspešná, tvoja transakcia sa pridá na schválenie do nasledujúceho bloku údajov.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Je Bitcoin bublina? Ak áno, nemusí to byť negatívne!

Nevýhody miningu

  • Ťažba kryptomeny v dnešnej dobe vyžaduje veľa zdrojov, čo sa týka výpočtového výkonu aj elektriny.
  • Nielenže sa musíš obávať, či máš dostatok výpočtového výkonu a elektriny na napájanie svojej prevádzky, ale musíš tiež pamätať na náklady spojené s takouto rozsiahlou iniciatívou. Ak chceš mať čo i len malú šancu poraziť ostatných ťažiarov kryptomien, musíš mať technickú a spracovateľskú kapacitu, aby si konkuroval ich úrovni. To v praxi znamená mať viac zariadení a prístup k lacnejšej energii.
  • Čím viac času plynie a čím viac ľudí sa zapojí, tým menšia návratnosť investícií sa očakáva. Zoberme si ako príklad Bitcoin. Ten približne každé štyri roky zažije udalosť známu ako halving. To znamená, že počet bitcoinov, ktoré  ľudia dostávajú ako odmenu za každý vyťažený blockchainový blok, sa znižuje o polovicu.
Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.