Čo je to mining kryptomien a ako funguje?


0

Stručne povedané, ťažba kryptomeny je pojem, ktorý označuje proces zhromažďovania kryptomeny ako odmenu za prácu, ktorú dokončíte. Prečo však ľudia ťažia krypto? Niektorí hľadajú iný zdroj príjmu. Pre ostatných ide o získanie väčšej finančnej slobody bez toho, aby sa do toho zapojili vlády alebo banky.

Pojem kryptoťažba znamená získavanie kryptomien riešením kryptografických rovníc pomocou počítačov. Tento proces zahŕňa overenie platnosti dátových blokov a pridanie záznamov o transakciách do verejného záznamu (hlavnej knihy) známeho ako blockchain.

Z technického hľadiska je ťažba kryptomien transakčný proces, ktorý zahŕňa použitie počítačov a kryptografických procesov na riešenie zložitých funkcií a zaznamenávanie údajov do blockchainu.

Ako funguje mining?

Stručne povedané, mineri overujú legitimitu transakcií, aby mohli zúročiť svoju prácu v podobe kryptomien.

Prvá vec, ktorú treba vedieť, je, že pre koncepciu blockchainu sú kľúčové dve veci: šifrovanie pomocou verejného kľúča a matematika.

Tradičné kryptomeny ako Bitcoin používajú decentralizovanú hlavnú knihu známu ako blockchain. Blockchain je séria dátových blokov, ktoré obsahujú kľúčové časti údajov vrátane kryptografických hashov. Tieto bloky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou blockchainu, sú skupiny dátových transakcií, ktoré sa pridajú na koniec hlavnej knihy.

Účastníci miningu

Na vytvorení blockchainu je zapojených niekoľko kľúčových komponentov a procesov. Pre vysvetlenie použijeme ako príklad bitcoin:

 1. Nodes (uzly) – toto sú jednotlivci a zariadenia, ktoré existujú v rámci blockchainu (napríklad váš počítač a počítače iných ťažiarov kryptomeny).
 2. Mineri (baníci) – sú konkrétne uzly, ktorých úlohou je overovať nepotvrdené bloky v blockchaine overením hashov. Akonáhle miner overí blok, potvrdený blok sa potom pridá do blockchainu. Prvý baník, ktorý ostatným uzlom oznámi, že vyriešil hash, je odmenený kryptomenou.
 3. Transakcie – každá samostatná transakcia sa spojí s ostatnými a vytvorí zoznam, ktorý sa pridá do nepotvrdeného bloku. Každý dátový blok musí byť potom overený uzlami.
 4. Hash– tieto jednosmerné kryptografické funkcie umožňujú uzlom overiť legitimitu transakcií ťažby kryptomeny. Hash je neoddeliteľnou súčasťou každého bloku v blockchaine.
 5. Nonce – náhodná alebo neopakujúca sa hodnota. Pri ťažbe kryptomien sa nonce pridáva k hašovaniu v každom bloku blockchainu.
 6. Konsenzusový algoritmus – toto je protokol v rámci blockchainu, ktorý pomáha v distribuovanej sieti dospieť k dohode o overení údajov. Prvý typ konsenzuálneho algoritmu sa považuje za „dôkaz práce“ alebo PoW.
 7. Bloky – toto sú jednotlivé sekcie, ktoré kompromitujú každý celkový blockchain. Každý blok obsahuje zoznam dokončených transakcií. Bloky po potvrdení nie je možné upraviť. Vykonanie zmien v starých blokoch znamená, že hash upraveného bloku – a hodnoty každého bloku, ktorý bol pridaný do blockchainu od zverejnenia pôvodného bloku – by potom museli byť rozpoznané všetkými ostatnými uzlami v sieti peer-to-peer. Jednoducho povedané, je prakticky nemožné upraviť staré bloky.
 8. Blockchain – samotný blockchain je rad blokov, ktoré sú uvedené v chronologickom poradí. Pretože predtým zverejnené bloky nie je možné po pridaní do blockchainu upravovať ani meniť, poskytuje to úroveň transparentnosti. Koniec koncov, každý môže vidieť transakcie.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bude Apple nasledovať Teslu v nákupoch BTC?

Proces miningu

Je čas sa skutočne podrobne pozrieť na proces ťažby kryptomeny a lepšie pochopiť, ako funguje. Pozrime sa teda na jednotlivé ktoky miningu.

 1. Uzly overia, či sú transakcie legitímne

Transakcie sú základom, na ktorom je založený blockchain kryptomeny. Uvažujme teda nasledujúci príklad:

Povedzme, že ste krypto miner a váš kamarát A si požičal 5,000 dolárov od vášho druhého priateľa B, aby si kúpil nový špičkový herný setup. Aby mu kamarát A vrátil peniaze, pošle mu čiastočnú bitcoinovú jednotku. Na dokončenie transakcie je však potrebné podstúpiť proces overenia.

 1. Samostatné transakcie sa pridajú do zoznamu ďalších transakcií, aby vytvorili blok

Ďalším krokom v procese ťažby kryptomeny je zoskupiť všetky transakcie do zoznamu, ktorý sa potom pridá do nového nepotvrdeného bloku údajov. Pokračovaním v príklade transakcie herného setupu by sa platba medzi kamarátmi A a B považovala za jednu z takýchto transakcií.

Pridaním ich transakcie do blockchainu (po dokončení procesu overovania) sa zabráni „dvojitému míňaniu“ akýchkoľvek kryptomien vedením stáleho verejného záznamu. Záznam je nemenný, to znamená, že s ním nemožno nikdy manipulovať ani ho meniť.

 1. Hash a ďalšie typy údajov sa pridajú do nepotvrdeného bloku

Po pridaní dostatočného množstva transakcií do bloku sa pridajú aj ďalšie informácie, vrátane header data a hodnoty hash z predchádzajúceho bloku v reťazci a nového hashu pre nový blok. Čo sa tu stane, je to, že header data najnovšieho bloku a nonce sú skombinované tak, aby generovali nový hash. Tento hash sa pridá do nepotvrdeného bloku a bude ho musieť overiť uzol baníka.

V tomto prípade povedzme, že máte to šťastie, že ste to vyriešili práve vy. Všetkým ostatným baníkom v sieti odošlete správu, aby potvrdili, že ste to urobili, a nechali ich to overiť.

 1. Baníci overujú hash bloku aby sa ubezpečili, že blok je legitímny.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Trading, cesta k úspechu - Nástrahy a straty #1

V tomto kroku procesu ostatní ťažiari v sieti skontrolujú pravdivosť nepotvrdeného bloku kontrolou hash.

 1. Potvrdenie bloku a jeho zverejnenie v blockchaine

Dôkaz o práci (PoW) je teraz hotový. PoW je časovo náročný proces riešenia hašovania a preukazovania ostatným, že ste to urobili legitímne spôsobom, ktorý môžu overiť.

Z užívateľskej stránky to v podstate znamená, že prevod  čiastočného bitcoinu kamaráta A na kamaráta B je teraz potvrdený a bude pridaný do blockchainu ako súčasť bloku. Ako posledný potvrdený blok sa samozrejme nový blok vloží na koniec blockchainu. Je to preto, že knihy blockchainu majú chronologický charakter.

Kto aktualizuje blockchain?

Pretože neexistuje žiadny centralizovaný regulačný orgán na správu alebo kontrolu, znamená to, že všetky počítače, ktoré ťažia konkrétny typ kryptomeny, sú zodpovedné za udržiavanie aktuálnej účtovnej knihy. A aktualizácie blockchainu sú časté.

Vďaka blockchainu s kryptomenami môže ktokoľvek vidieť a aktualizovať účtovnú knihu, pretože je verejná. Robíte to tak, že pomocou počítača generujete náhodné odhady, aby ste sa pokúsili vyriešiť rovnicu, ktorú predstavuje blockchainový systém. Ak bude úspešná, vaša transakcia sa pridá na schválenie do nasledujúceho bloku údajov.

Nevýhody miningu

 • Po prvé, ťažba kryptomeny v dnešnej dobe vyžaduje veľa zdrojov, čo sa týka výpočtového výkonu aj elektriny.
 • Nielenže sa musíte obávať, či máte dostatok výpočtového výkonu a elektriny na napájanie svojej prevádzky, ale musíte tiež pamätať na náklady spojené s takouto rozsiahlou iniciatívou. Ak chcete mať čo i len malú šancu poraziť ostatných ťažiarov kryptomien, musíte mať technickú a spracovateľskú kapacitu, aby ste konkurovali na ich úrovni. To znamená mať viac zariadení a prístup k lacnejšej energii.
 • Čím viac času plynie a čím viac ľudí sa zapojí, tým menšia návratnosť investícií sa očakáva. Zoberme si ako príklad bitcoin. Približne každé štyri roky zažije bitcoin udalosť známu ako halving. To znamená, že počet bitcoinov, ktoré  ľudia dostávajú ako odmenu za každý vyťažený blockchainový blok, sa znižuje o polovicu.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Základní informace o těžbě kryptoměn (mining)

Sleduj Nás na Telegrame
Sleduj Nás na Facebooku
Pridaj sa do Facebook Skupiny
Navštíviť
Navštíviť
Navštíviť


Like it? Share with your friends!

0
bitcoin admin

Leave a Reply