Litecoin (LTC)

Ľuboš Kovár

06.07.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Litecoin je jedna z najstarších mincí na trhu z kryptomenami. Rovnako ako iné kryptomeny je to globálny digitálny platobný prostriedok založený na technológii blockchain. Šifrovanie založil v roku 2011 Charlie Lee. Bývalý inžinier spoločnosti Google chcel vytvoriť kryptomenu, ktorá by bola ľahšia, a teda vhodnejšia na každodenné použitie ako Bitcoin.

Kúpiť Litecoin

Čo je to Litecoin?

Litecoin pracuje na systéme typu peer-to-peer, podobne ako Bitcoin a preto má s Bitcoinom veľa spoločného. Platforma však používa iný blockchain. To umožňuje rýchlejšie transakcie, alebo prenosovú rýchlosť. Softvér na vytváranie a prevod mincí je otvorený zdroj. Platforma je tiež úplne decentralizovaná.

Od svojho uvedenia na trh zaznamenala kryptomena stabilný rast. S trhovou kapitalizáciou približne 4,8 miliardy USD a súčasnou cenou 90 USD sa z hľadiska trhovej kapitalizácie radí na 6. miesto. Je považovaná za jednu z najpopulárnejších kryptomien na trhu.

Vlastnosti a rozdiely medzi LTC a BTC

Litecoin niektorí nazývajú aj klon Bitcoinu. Napriek tomu existujú určité rozdiely. Niektoré z najdôležitejších rozlišovacích znakov sú:

StormGain
  • Maximálna dodávka: Mnoho kryptomien má obmedzenú zásobu. To by malo dať menám vnútornú hodnotu a znížiť mieru inflácie. Pri 84 miliónoch Litecoinov je maximálne množstvo Litecoinov štvornásobne väčšie ako Bitcoinov. Teoreticky by to znamenalo, že LTC by dosiahol asi štvrtinu hodnoty, akú by mal BTC. Grafové analýzy však ukazujú, že v praxi to vyzerá úplne inak.
  • Algoritmus: Obidve kryptomeny sú založené na algoritme overenia činnosti. Bitcoin používa algoritmus SHA-256, zatiaľ čo Litecoin používa Skrypt. Skrypt neumožňuje paralelné výpočty, a preto je demokratickejším variantom ťažby. Skrypt je menej výpočtovo náročný, ale používa podstatne viac pamäte.
  • Rýchlosť transakcie: Transakcia je potvrdená približne každé 2,5 minúty. V prípade Bitcoinu je priemer každých 10 minút. Vďaka tomu je to asi 4-krát rýchlejšie a podľa toho môže spracovať aj viac transakcií.
  • Transakčné poplatky: Algoritmus Skrypt výrazne znižuje transakčné náklady. LTC funguje s takmer bezplatnými transakciami.
  • Odmeny za blok: Baníci sú za svoju prácu v sieti odmenení tým, že dostanú odmenu za každý správny výpočet, a tým sa vytvorí nový blok. Baníci v súčasnosti dostávajú 12,5 LTC za blok, zatiaľ čo v Bitcoine dostávajú 6,25 BTC. Keďže nový blok sa vytvára v priemere každé 2,5 minúty, štatisticky viac baníkov má možnosť získať odmenu. Zároveň sa však zvyšuje riziko osirotených blokov. Podobne ako v prípade Bitcoinu existuje halving. Litecoin vykonáva halving po 840 000 blokoch. Halving znižuje počet vyťažených mincí za určitý čas na polovicu.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Analýza BTC + altcoinov - Môže to byť ešte poriadna jazda - Pozor však na toto!

Kúpiť Litecoin

Je LTC konkurencie schopná kryptomena?

Na trhu je viac ako 5000 altcoinov. Aj keď Litecoin rieši niektoré z bitcoinových problémov, iné kryptomeny nedokážu riešiť problémy aké rieši Litecoin. Iné kryptomenové projekty si získali svoje miesto tým, že prevzali funkciu, ktorú by Bitcoin nemohol pokryť. Napríklad kryptomena Ethereum sa etablovala zavedením inteligentných kontraktov a výrazným dopadom na dApp. IOTA stala sa pomocným prvkom a má veľa dôležitých partnerstiev zameraných na budúcnosť.

Kto vytvoril Litecoin?

Predpokladá sa, že Litecoin bol pôvodne vytvorený prostredníctvom klienta s otvoreným zdrojom 7. októbra 2011 na GitHub od Charlie Lee, bývalého zamestnanca spoločnosti Google. Išlo o vyčlenenie klientskej aplikácie Bitcoin, ktorý sa vyznačoval hlavne rýchlejšou generáciou blokov, vyšším celkovým počtom mincí, upraveným algoritmom hashovania a upraveným používateľským rozhraním.

Kedy bol Litecoin vytvorený?

Aj keď bol Litecoin spustený v októbri 2011, jeho finančná história sa nezačína skôr ako v novembri 2013. Pôvodne bola vydaná verzia 0.8.5.1, ktorá Litecoinu priniesla masívne zvýšenie ceny vo veľmi krátkom časovom období. Začiatkom decembra 2013 bola spustená nová vylepšená verzia, ktorá znížila transakčné poplatky o faktor 20, zvýšila bezpečnosť a výkon klienta a siete.

Kúpiť Litecoin

PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.