Co je to Golden Cross? - Kompletní návod

Ľuboš Kovár

03.08.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Golden cross je překřížení klouzavých průměrů, který je býčím signálem, při kterém se kříží relativně krátkodobý klouzavý průměr s dlouhodobým klouzavým průměrem. Například 15denní klouzavý průměr, který se kříží nad svým dlouhodobým klouzavým průměrem například to může být 50denní klouzavý průměr. Platí zde pravidlo, že čím vyšší TF, tím je signál silnější. Naopak na menších TF (5min, 15min, 1h) se nachází hodně šumu a je potřeba tyto situace dobře filtrovat například jiným indikátorem či patternem.

Co nám Golden Cross říká?


Má tři etapy. První fáze vyžaduje, aby klesající trend zeslaboval, protože prodejci začínají být vyčerpáni. Ve druhé fázi tvoří kratší klouzavý průměr překřížení přes větší klouzavý průměr. Poslední fází je pokračující uptrend, ten se dá sledovat například podle známé svíčkové formace 3 white soldiers. Klouzavé průměry fungují jako S/R úrovně.

Nejběžněji používaným klouzavým průměrem je klouzavý průměr za období 50 a 200. Například denní křížení 50denního klouzavého průměru přes 200denní klouzavý průměr na indexu, jako je S&P 500, je jedním z nejpopulárnějších býčích tržních signálů. S indexem bellwether platí motto „Stoupající příliv zvedá všechny lodě“, tudíž se i s tímto indexem začnou zvedat ostatní indexy. Denní obchodníci běžně používají kratší klouzavé průměry, jako jsou průměry 5  a 15. TF lze také upravit od 1 minuty po týdny nebo měsíce.

Prečítaj si aj: Co je to Death Cross?

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Prvý nákup akcie - Ako na to? - Návod

Příklad Golden Crossu

Golden Cross na grafe
Golden Cross na grafe


Jako hypotetický příklad je měsíční klouzavý průměr 50 a 200. Golden Cross je v tomto případě výrazně silnější a trvá déle než stejný crossover 50 a 200 klouzavého průměru na 15minutovém grafu. Signály Golden Cross Breakout lze využít s různými hybnými oscilátory, jako jsou stochastické, divergence klouzavého průměru konvergence (MACD) a index relativní síly (RSI) při sledování, kdy je uptrend překoupen a přeprodán. To pomáhá rozpoznat ideální vstupy a výstupy.

StormGain
PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.