Čínsky zákaz - krypto mining vstupuje do novej éry

Redakcia Bitcoin Skupiny

29.05.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Minulý týždeň výbor štátnej rady vedený čínskym vicepremiérom Liou oznámil, že Čína prvýkrát ukladá zákaz ťažby kryptomien, ktorá predstavuje až 70% svetovej ponuky. Podľa odhadov z Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index je Čína najväčšou oblasťou na ťažbu kryptomien, ktorá predstavuje 65% hodnoty hash rate. Správa o zákaze zasiahla kryptotrh a Bitcoin klesol o viac ako 50%.

Hlavné ťažobné oblasti kryptomien od roku 2018. Zdroj: SCMP Graphics

Zákaz nastal po tom, čo tri čínske štátom podporované združenia zverejnili spoločné vyhlásenie varujúce pred volatilitou kryptomien. Pekingský nedávny zákaz je sotva prvý proti digitálnym menám. Čína v roku 2017 zatvorila svoje domáce kryptomenové burzy, čím dusila špekulatívne odvetvie.

Od oznámenia nedávneho zákazu je zrejmé, že mineri v Číne zatvárajú a presúvajú svoje podnikanie inde. Na posledný zákaz zareagovali spoločnosti ťažiace Bitcoiny ako BTC.TOP, HashCow a Huobi Mall. Huobi Mall zastavilo ťažbu BTC. Podľa agentúry Reuters spoločnosť TOP zastavila svoje pôsobenie v Číne. Spoločnosť HashCow prestala nakupovať nové stroje na ťažbu Bitcoinov.

V Hongkongu bude teraz minerom udelený mandát na získanie licencie od mestských regulačných orgánov a budú môcť poskytovať služby iba profesionálnym investorom. Podľa hongkonských zákonov musí mať jednotlivec portfólio 8 miliónov HK dolárov (1,03 milióna dolárov), aby sa mohol považovať za profesionálneho investora.

Ako zákaz zavádza nové zmeny

Čínska ekonomika bola výlučne kontrolovaná vládou. Zákaz ťažby kryptomien je v podstate spôsob vlády, ako oznámiť svoj nárok byť jediným emitentom peňazí v krajine. Čína je však v procese vytvárania vlastnej digitálnej meny, digitálneho jüanu. Zatiaľ čo digitálne meny ťažené v súkromí zostanú zakázané, digitálna mena podporovaná štátom by umožnila spotrebiteľom prístup k digitálnemu zákonnému platidlu priamo z ich banky.

StormGain
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin - najvyššie denné straty investorov od apríla

To poukazuje na meniace sa prostredie kryptomien. S čínskym vedením sa viac krajín vydá cestou vydávania kryptomien podporovaných vládou alebo prísnejších predpisov. Z krátkodobého hľadiska by sa teda malo očakávať väčšie zapojenie čínskej vlády.

PrimeXBT

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.