Cardano sa stáva tretím najväčším futures trhom

Redakcia Bitcoin Skupiny

26.02.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Cardano 3. februára uskutočnil tvrdú akciu a úspešne integroval upgrade Mary do testnetu, čím transformoval blockchain na multiasetovú sieť podobnú Ethereum.

Táto udalosť sa javí ako jeden z dôvodov medziročného rastu ADA na úrovni 475% a altcoin teraz spôsobuje neočakávané vlny na trhoch s derivátmi.

Od konca decembra 2020 sa open interest (OI) futures na ADA v hodnote 81 miliónov USD zvýšil na súčasných 580 miliónov USD a stal sa tretím najväčším trhom s derivátmi, hneď za Bitcoinom (BTC) a Etherom (ETH).

Údaje naznačujú, že nešlo len o technickú úpravu, pretože metriky Cardano výrazne prekonávajú Litecoiny.

 Futures ADA OI. Zdroj: Bybt
Futures ADA OI. Zdroj: Bybt

Za posledných päť dní bola celková futures pozícia Litecoinu znížená o 40%.

Napriek tomu, že od 20. do 22. februára čelili ceny podobnej cenovej korekcii, mala ADA v likvidácii long kontrakty v hodnote 125 miliónov dolárov, čo bolo v tom čase zhruba 19% OI.

Objem obchodov ADA a metriky on-chain posilňujú

Objem je prvým a najdôležitejším ukazovateľom záujmu investorov. Bez ohľadu na cenový pohyb, nízka obchodná aktivita odráža malú užívateľskú základňu alebo nedostatok nových účastníkov, čo je obzvlášť problematické pre kryptomeny ako rozvíjajúcu sa triedu aktív.

Priemerný 3-denný objem spotového obchodovania ADA a LTC.
Priemerný 3-denný objem spotového obchodovania ADA a LTC. Zdroj: Messari Screener

Aj keď začínala z oveľa nižšej základne pred tromi mesiacmi, objem obchodov ADA vo februári prudko vzrástol, zatiaľ čo Litecoin nedokázal prekonať dennú priemernú hranicu 2 miliárd dolárov. Celkový objem spotového obchodovania ADA na burzách medzičasom predstavuje 2,8 miliárd dolárov.

 Priemerné denné prevody a transakcie ADA a LTC. Zdroj: Coin Metrics
Priemerné denné prevody a transakcie ADA a LTC. Zdroj: Coin Metric

Metriky on-chain spoločnosti Cardano tiež poskytujú prehľad o jej rastúcom využití a rastúcom OI. Údaje ukazujú, že do novembra 2019 zdieľali obe siete podobnú úroveň prevodu a hodnoty transakcie. Do polovice roku 2020 sa ujalo vedenia Cardano, ktoré získalo 10-krát vyššiu aktivitu v reťazci. Tento rozdiel je teraz 5-krát väčší.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC podľa tejto metriky vstupuje do poslednej fázy trendu
Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.