Bubliny na trhu - Vráťme sa späť do 1984, kedy niektoré európske štáty pracovali na vzniku eura... Eura ako globálnej meny, ktorú by neskôr mohlo používať niekoľko európskych štátov. Zo začiatku sa jednalo iba o menu niekoľkých štátov, napríklad Nemecka, Francúzska a Talianska. Zatiaľ, čo my ešte ako Československo sme ani len netušili, čo sa deje na západe.
V tej dobe sme za jeden dolár mohli kúpiť dokonca 2 Eura. Áno, Euro malo menšiu hodnotu ako dolár, respektíve za dolár ste si mohli kúpiť viac. Pre porovnanie v roku 2020 je to presne naopak.
Bubliny na trhu - príklady z minulosti
Štáty, občania, firmy a korporácie tejto mene nevenovali až takú pozornosť, keďže sa jednalo skôr len o alternatívne platidlo ako globálnu menu. A takto sa začala cesta jednej z najväčších bublín na trhu vôbec. Podpisom Maastrichtskej zmluvy v roku 1992 sa 12 štátov Európy dohodlo, na vzniku nového zoskupenia, čiže európskej únie tak ako ju poznáme dneska. Stále však žiaden zo štátov nepoužíval na celonárodnej Euro a zároveň bola do tejto meny vložená slabá dôvera občanov. A presne to každá mena, aktívum, akcia, prípadne kryptomena potrebuje k svoju rastu a rozvoju. Až v roku 1999 sa 11 štátov únie zaviazlo, že bude používať jednotnú menu. Vtedy nastal najväčší boom. Ľudia sa stále viac a viac začali zaujímať o Euro, nakupovali ho a vkladali doňho svoju dôveru. Výsledkom bol exponenciálny rast o takmer 100 %.
Zatiaľ, čo v roku 1984 ste si za jedno euro nemohli nakúpiť nič. Nie len kvôli nízkej hodnote, ale aj nedostatku obchodov, ktoré túto menu akceptovalo. Tak už v roku 2010 sa jednalo o globálnu menu, z ktorou sa dalo zaplatiť aj mimo Európy, tak napríklad v rôznych amerických reštauráciách.
A presne takto vzniká bublina. Keď ľudia tomu proste neveria, tak ani cena nerastie. Až následne, keď sa o tom začne písať, začnú sa o to všetci zaujímať, tak cena rastie najviac. To ale už je neskoro nakupovať na úplnom vrchole.
Ešte lepšia ukážka je dotcom bublina, ktorá vznikla okolo roku 2000. O firmách ako Amazon, Google, Netflix a Facebook v tej dobe nikto nevedel, pretože internet používalo niekoľko miliónov ľudí. Zvýšením návštevnosti webov a používateľov internetu sa začali rozrastať aj internetoví giganti. Výsledkom bol vznik ďalšej bubliny, v ktorej skoro každý chcel vlastniť nejaké tie akcie najväčších firiem.
Prečítaj si aj: Coinbase návod – Ako zadarmo, bez poplatkov kúpiť Bitcoin
Bitcoin a ostatné aktíva
Pokiaľ boli Bitcoin, akcie, Euro a ďalšie aktíva na svojom úplnom vzniku, nikto tomu nechcel veriť, že to uspeje. Potom sa o tom začalo písať v denníkoch a médiách a najväčší hyip a exponenciálny rast, sa mohol začať. Na vrchole, kedy už bolo neskoro do toho všetci chceli investovať. Vtedy ale už bolo fakt neskoro, pretože najväčší wahles investori, ktorí kupovali na dne, tak s vysokou pákou začali na vrchole predávať v 100 násobných zhodnoteniach. V tej dobe, kedy sa najviac chytal do trhu retail. Kedy všetci nie len média aj Youtuberi hovorili... wow, sto násobok, to zasa porastie a to the moon!
Nepripomína vám to Bitcoin v roku 2017?
Bubliny na trhu vznikajú vtedy, keď z ničoho, alebo len z niečoho malo sa stane niečo veľkého a je to veľký záujem (dopyt).
Sleduj nás na sociálnych sieťach