BTC stratégia počas rastu, ktorá eliminuje riziko!

Redakcia Bitcoin Skupiny

02.12.2020

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Zatiaľ čo sa zvýšila inštitucionálna účasť na BTC, veľká časť zástupcov retailu mohla zostať mimo trhu. U tejto skupiny sa za posledných pár týždňov mohla vyskytnúť obava z premeškania (FOMO) pri príležitosti dosiahnuť zisky. Poďme sa pozrieť na stratégiu, ktorá eliminuje riziko.

Stratégia dollar-cost averaging

Investori by teraz mali zvážiť implementáciu stratégie dollar-cost averaging (DCA). DCA, tiež známy ako konštantný dolárový plán, spočíva v nákupe menšieho množstva aktíva v pravidelných intervaloch, bez ohľadu na vývoj cien, namiesto investovania celej sumy naraz. Táto stratégia pomáha investorom vylúčiť emócie z ich obchodov a môže viesť k nižším priemerným nákupným nákladom.

Pre ilustráciu, povedzme, že investor zhromažďuje bitcoiny v hodnote 100 dolárov za najvyššiu cenu zaznamenanú 17. každého mesiaca, počnúc 17. decembrom 2017, kedy vrcholil bitcoin na úrovni 19,783 dolárov. V čase písania článku by tento investor vlastnil zhruba 0,48 BTC s priemernou cenou okolo 8,660 dolárov. Znamená to tiež, že investor by pri súčasnej trhovej cene 18,850 dolárov dosiahol zisk takmer 120%.

Ak by však investor 17. decembra 2017 uskutočnil jednorazovú investíciu za rekordnú cenu 19,783 dolárov, investícia by v súčasnosti utrpela stratu 4,7%. Po dlhom období by táto strata mohla byť výraznejšia po očistení o infláciu.

V prvom prípade investor rozložil 3,600 dolárov na 36 mesiacov a nakúpil menej bitcoinov, keď boli ceny vysoké, a viac, keď boli ceny nízke. To pomohlo znížiť priemerné náklady a dosiahnuť značný zisk. Stratégia priniesla podobné výsledky aj počas predchádzajúcich cyklov.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
DeFi indexy padajú napriek silným fundamentom- prečo?

Čítajte tiež - Podľa tejto metriky BTC dosiahne vrchol na 590,000$!

Riziko opčných stratégií pre retail

Niektorých investorov môže napadnúť implementácia stratégií prostredníctvom trhu s opciami, napríklad nákup put opcie na dlhodobú pozíciu na spotovom trhu. Put by získal hodnotu v prípade výpredaja, čo by zmiernilo stratu.

Takéto stratégie sú však vhodnejšie pre špekulantov, ktorí majú v úmysle profitovať z krátkodobej volatility cien a idú proti myšlienke strhnúť priemerné nákupné náklady prostredníctvom DCA.

Navyše tí, ktorí sa snažia kombinovať DCA s hedgingom opcií, môžu nakoniec poškodiť portfólio. Retailoví investori by sa tak nemali držať obchodovania s opciami. 

V prípade bitcoinov je to obzvlášť riskantné, pretože sentiment zostáva býčí a analytici očakávajú pokračujúci inštitucionálny dopyt.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.