BTC kapitalizácia je na ATH, no cena nie - prečo?

Redakcia Bitcoin Skupiny

19.11.2020

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Napriek tomu, že sa BTC snaží získať nové historické maximum, pre maximum trhovej kapitalizácie, sa zdá, že míľnik nedokázal upútať pozornosť mainstreamových médií a širokej verejnosti.

Na poslednej vlne bitcoinu (BTC) sa trhová kapitalizácia po prvý raz vôbec zvýšila nad 330 miliárd dolárov, keďže koncom novembra sa ceny zvýšili nad 17,750 dolárov.

Podľa CoinGecko bola predchádzajúca rekordná kapitalizácia bitcoinu vo výške 329,3 miliárd dolárov zverejnená 16. decembra 2017. Vtedy sa BTC pohyboval okolo ATH 20,000 dolárov.

Nový rekord v kapitalizácii však prichádza napriek tomu, že sa samotná cena BTC nedostala na nové maximá.

Existuje na to jednoduché vysvetlenie - rozširujúca sa ponuka bitcoinu. Zatiaľ čo 16. decembra 2017 existovalo zhruba 16,75 milióna bitcoinov, odvtedy sa vyťažilo viac ako 1,8 milióna mincí, čo sa rovná 10,75% rozšíreniu ponuky. To znamená, že bitcoin môže mať aj napriek dnešnej nižšej cene BTC vyššiu trhovú kapitalizáciu.

Kombinovaná kapitalizácia všetkých kryptomien sa tiež prvýkrát od februára 2018 tlačila nad 500 miliárd dolárov.

V porovnaní so spoločnosťami uvedenými v indexe S&P 500 je trhová kapitalizácia bitcoinu zhruba 13 miliárd dolárov za 11. priečkou Procter and Gamble a nad spoločnosťami Nvidia a JP Morgan. Niektorí však tvrdia, že porovnávanie bitcoinu so spoločnosťami nie je vhodné a že by sa malo porovnávať s komoditami alebo inou triedou aktív.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Použití dalších stimulačních šeků k nákupu Bitcoinu by pro něj mohlo být "katastrofou"

Nezáujem maloobchodov o BTC?

Napriek historicky vysokému míľniku niektorí analytici poukazujú na nedostatok hlavného mediálneho pokrytia ohľadom nedávneho nárastu bitcoinu.

Podľa údajov zdieľaných spoločnosťou LunarCRUSH, ktorá sleduje sentiment sociálnych médií ohľadom kryptomien, však objem správ týkajúcich sa bitcoinu zaznamenal od začiatku novembra výrazný nárast.

Spoločnosť zverejnila, že objem denného mediálneho pokrytia bitcoinu sa za posledné dva týždne zvýšil päťkrát.

Podľa Google Trends je objem vyhľadávania kľúčového slova „Bitcoin“ v novembri zhruba 15% z jeho vrcholu v roku 2017. To dokazuje relatívny nedostatok maloobchodného záujmu o BTC v porovnaní s minulosťou.

V skutočnosti je objem vyhľadávania iba na svojej štvrtej najvyššej úrovni pre rok 2020.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.