Bitcoin verzus akcie – Do čoho investovať!

Ľuboš Kovár

05.12.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin verzus akcie. Do čoho investovať a čo má lepší výnos? Na úvod treba spomenúť, že akcie a Bitcoin sú veľmi odlišné aktíva s odlišným správaním. Niektorí, hlavne začiatočníci alebo menej skúsení obchodníci si často mýlia, do akej kategórie Bitcoin vôbec spadá.

Bitcoin verzus akcie – Čo je lepšie?

Do akej kategórie teda patrí Bitcoin? Pravda je taká, že momentálne do žiadnej. Bitcoin všeobecne vo svete nie je regulačnými úradmi registrovaný ako jasne definované aktívum. Zatiaľ ho úrady iba skúmajú. Nemožno ho teda zaradiť ani do sekcie akcií, komodít ani mien. Ide teda o kryptomenu, no nesprávny názov nie je ani digitálna mena, aj keď zaužívanejšie je práve pomenovanie kryptomena.

Každé aktívum má svoje správanie. Napríklad forex má tendenciu sa priťahovať k priemerným hodnotám. Naopak, aktíva ako zlato, akcie a kryptomeny sa pohybujú v istých cykloch, keď prevažne, až na pár výkyvov v čase kríz, rastú. Rovnaká stratégia, ktorá funguje na jedno aktívum, nemusí fungovať na druhé. Je teda potrebné nastaviť odlišne danú stratégiu.

Prečítaj si aj: Coinbase návod – Ako zadarmo, bez poplatkov kúpiť Bitcoin

Prečo kryptomeny?

Kde sa teda oplatí viac investovať? Z historického hľadiska akcie aj kryptomeny urobili veľmi podobné zhodnotenie v rádoch niekoľkých stoviek percent. Avšak akcie tu sú niekoľko desaťročí, zatiaľ čo Bitcoin je niečo vyše 10 rokov starý. Z princípu aj Bitcoin, aj akcie majú takmer totožné správanie. Zatiaľ čo akcie vydávajú najväčšie korporácie na svete ako Amazon, Facebook a Google, kryptomeny sa púšťajú do obehu formou ICO, IPO alebo ťažby.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC putuje preč z búrz - pokles až o 20% za jediný rok!

Rozdiel je akurát v cenovom raste a ročnom zhodnotení. Bitcoin za posledné roky robí ročné zhodnotenie približne 2- až 10-násobok, niekedy dokonca ešte viac. Akcie, naopak, málokedy spravia čo i len dvojnásobok za rok. V súčasnosti je teda výhodnejšie investovať do kryptomien, pretože tieto aktíva nie sú až také prebádané a známe. Ešte ten najväčší boom a hype nemajú za sebou. Pre porovnanie, kryptomeny tvoria približne jednu desatinu kapitalizácie zlata. Čo je extrémne málo, keď spolu 10 000 kryptomien má oveľa menšiu hodnotu ako jedno aktívum, teda zlato. Pre nízku likviditu je teda oveľa väčší priestor na rast ako v prípade akcií.

Rozloženie financií

Treba však brať do úvahy, že kryptomeny sú ešte len mladé aktíva, ktoré sa vyvíjajú a formujú svoje štruktúry. Je teda oveľa horšie odhadovať budúci cenový vývoj ako v prípade akcií a rovnako sú oveľa riskantnejšia forma investovania.

Avšak kto sa nebojí investovať, tak môže byť na opačnej strane odmenený zaujímavým zhodnotením. Jedným z ďalších príkladov je aj diverzifikácia portfólia. Niektorí obchodníci napríklad okrem akcií vlastnia malú časť aj kryptomien, prípadne iných aktív ako zlato, striebro či indexy.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.