Bitcoin rastie spoločne so zlatom – Na ATH má však ešte ďaleko!

Ľuboš Kovár

03.08.2020

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Zlato počas tohto roka prekvapilo. To, že budú komodity počas krízy rásť sa dalo očakávať. Avšak asi len málokto očakával, že zlato v priebehu niekoľkých týždňov dosiahne historicky najvyššie hodnoty. 

Za veľkým rastom zlata je bez pochýb vysoký záujem centrálnych bánk. Pred príchodom globálnej recesie banky nakupovali zlato rekordným tempom. Prepady a kríza na akciovom trhu lákajú nie len banky, ale aj inštitucionálnych investorov nakupovať zlato.

Prečo práve zlato?

Moderná ekonomika v takej podobe ako ju poznáme funguje už viac ako 120 rokov. Za toto obdobie sa na trhoch vystriedalo niekoľko cyklov. Všetky však mali isté podobnosti.

Korelácia komodít a akcii bola vždy nerovnomerná. Zatiaľ, čo akcie strácali na hodnote, tak komodity rástli. Obvykle takéto burzové prostredie panovalo na trhu v čase krízy. V prípade rastu akcii sa veľká časť kapitálu preliala práve z komodít naspäť.

Kríza v minulosti vždy ukázala svoju tvrdú silu a nie málo investorov spadlo na úplne dno. Práve preto sa o zlate hovorí ako o bezpečnom aktíve. Akcie, forex a indexy sú čisto špekulatívne aktíva. Zatiaľ, čo komodity majú reálnu hodnotu, založenú na hmotnom majetku.

Bitcoin ako digitálne zlato

Bitcoin síce nemá až tak veľa spoločných vlastnosti so zlatom, ale predsa tu niekoľko podobností nájdeme.

Ako najviac kľúčová vlastnosť BTC je mierna deflácia. Na BTC sieti je obmedzené množstvo mincí. Nikdy ich nebude v obehu viac ako 21 miliónov. Pokiaľ používateľ Bitcoinu zabudne heslo k svojej peňaženke, tak maximálne množstvo sa „znižuje“. Respektíve maximálne množstvo mincí v obehu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
TOP 3 indikátory - čaká nás prudký nárast BTC!

Dobehne BTC zlato?

Pokiaľ sa bavíme o cene. Tak BTC reálne má šancu dobehnúť zlato a rovnako sa dostať na ATH. Avšak obidve aktíva majú svoje isté správanie. Zatiaľ, čo zlato má svoje cykly zo začiatkom počas krízy, tak BTC sa pohybuje približne v 4 ročných cykloch, ktoré začínajú halvingom. Práve ten na BTC sieti prebehol len nedávno (v máji) a teda BTC je len na úplnom začiatku celého vývoja. Ak by sme sa mali spoliehať na analýzu cenového vývoja z minulosti, tak Bitcoin obvykle dosiahol svoje ATH približne rok po tejto veľkej fundamentálnej udalosti. A práve toto je jeden z kľúčových faktorov, vďaka ktorým sa tieto aktíva v rámci cenového vývoja výrazne odlišujú.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.