Prečo cena Bitcoinu posledných 10 rokov tak šialene rastie?

Ľuboš Kovár

02.10.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin - Keď sa ľuďmi bavím o BTC, tak úplne najčastejšia otázka je, ako je možné, že ten Bitcoin tak šialene rastie? To sa vyrábajú online peniaze z ničoho, ktoré sa rozdávajú používateľom? Dnes sa na túto tému pozrieme bližšie.

Pozri si náš návod na kúpu BTC.

Bitcoin a jasné pravidlá!

Bitcoin v prvom rade rovnako ako zlato, dolár, euro alebo akákoľvek iná mena má jasne definovanú svoju reálnu hodnotu. Napríklad 1 gram zlata je jednoducho jeden gram zlata, jedno euro je jedno euro a môžem si zaňho urobiť veľmi jednoduchý nákup, napríklad kúpiť večeru. Podobne aj Bitcoin má svoju istú reálnu hodnotu. Je ho obmedzené množstvo. Z toho vyplýva, že v budúcnosti ho nebude viac ako 21 miliónov kusov. Tak ako eurá, alebo doláre sa vytvárajú podľa jasne definovaných pravidiel, aj Bitcoin ako celok alebo aj celá sieť má svoje pravidlá, ktoré musia dodržiavať jeho používatelia. Pokiaľ by teda niekto chcel vlastniť, preháňam, nekonečné množstvo BTC alebo niekoľko miliárd, tak to jednoducho nie je možné.

Prečítaj si aj: Simplecoin – Najlepšia CZ/SK zmenáreň kryptomien – Lepšia ako Coinbase?

Prečo BTC rastie?

A teda späť k otázke, prečo tá cena tak šialene za posledných 10 rokov narástla? Odpoveď je veľmi jednouchá: lebo je o neho taký veľký záujem a všetci ho chcú nakúpovať. Celý cenový vývoj závisí len a len od dopytu a ponuky. Čím väčší je záujem o nákup, o to viac dané aktívum alebo komodita rastie. Pokiaľ záujem upadá, tak prichádza pokles. A presne na tomto princípe funguje BTC. Proste niekto svojou kúpou BTC pošle cenu hore. Potom príde ďalší obchodník, ktorý vidí, že cena začala rásť a rovnako nakúpi, pretože si myslí, že bude tento trend pokračovať a takto sa spustí domino efekt až ho jednoducho všetci chcú vlastniť. Aj takí ľudia, ktorí poriadne ani ešte nevedia, kde ho kúpiť.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Ako začať s kryptomenami? | Návod pre začiatočníka

Logicky: čím väčší záujem, tým vyššia je cena. Nič komplikované!

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.