Bitcoin nebo zlato? A není to aktuálně vlastně jedno?

Redakcia Bitcoin Skupiny

12.08.2020

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin dosahuje stále vysoké míry korelace se zlatem. Vlády a centrální banky tisknou peníze jako o život a investoři ve snaze ochránit svůj majetek se obracejí ke zlatu a také k Bitcoinu.

Cena BTC a zlata je nyní korelována více než kdykoli předtím. Investoři do těchto aktiv "nalili" během letošního roku miliardy a miliardy, neboť v situaci, kdy centrální banky tisknou nové peníze jak na běžícím páse, jim vlastně ani moc jiných možností, jak se ochránit před inflací, nezbývá. Včera však trhy s BTC i zlatem utrpěly velké ztráty.

Bitcoin nebo zlato?

Otázka, kde se při hledání odpovědi dokáží mnozí pohádat do krve. Ale není ta debata vlastně úplně zbytečná? Obě aktiva jsou nyní ve vzájemném vztahu více než kdy předtím.

Dle dat analytické firmy Skew Analytics míra korelace mezi BTC a zlatem, počítána na základě měsíčního průměru, dosáhla hodnoty 70 procent a překonala tak dosavadní "rekordy" z Q4 2018 a Q2 2019.

Takto vysoký stupeň korelace dodává věrohodnost tvrzení, že Bitcoin může v dobách ekonomické nejistoty posloužit jako skvělé úložiště hodnoty (store of value). A jak vidno, není to vůbec zcestná idea.

Kroky vlád a centrálních bank nedávají investorům jinou možnost

Před dvěma týdny americký prezident Donald Trump prohlásil, že další kolo plánovaných balíčků, které mají pomoci ekonomice po pandemii koronaviru, může být "ještě vyšší", než tomu bylo v minulé sérii, kdy každý jednotlivec obdržel 1200 USD. Trump v rozhovoru pro KMID doslova řekl:

Chtěl bych, aby to (darované peníze) bylo velmi vysoké, protože lidi miluji. Chci, aby to lidi dostali.

Není se proto moc co divit, že na pozadí těchto vládních výdajů vzrostla cena zlata nejen fyzického, ale také toho digitálního - tedy Bitcoinu. Bitcoin dosáhl ročního maxima 12 000 USD a zlato historické hodnoty 2 000 za unci.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
TOP 3 ukazovatele BTC, ktoré sledovať tento týždeň

Přijde změna chování?

A i když se známý zastánce zlata, Peter Schiff, snaží investory uklidnit, graf zlata mluví celkem jasnou řečí.

Index relativní síly (RSI) ukazuje, že zlato je v současné době v překoupené zóně a dá se tak očekávat vlna výprodejů, zatímco BTC je zatím stále v rovnovážné zóně.

Jinými slovy, je možné, že zlato padne, ale Bitcoin by mohl růst  - no a pak se zase rozhoří další debaty o tom, jak moc tyto dvě aktiva spolu (ne)korelují. 🙂

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.