Bitcoin - Mýty a fakty #1 - Spadne Bitcoin na 0 USD?

Ľuboš Kovár

18.02.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Spadne Bitcoin na 0 USD?

Áno, toto je snáď najčastejšia otázka hlavne úplných začiatočníkov, ktorý rozmýšľajú nad tým, či zainvestujú. Bolo by predsa smutne nakúpiť Bitcoin za napríklad niekoľko tisíc eur, prípadne za peniaze, ktoré si šetrím na dôchodok a potom o to prísť vďaka veľkému poklesu. To, či spadne Bitcoin na 0 USD, alebo bude ďalej rásť samozrejme nikto nevie. Rozhodujú o tom obchodníci a teda logicky dopyt a ponuku. Pokiaľ by všetci investori predali svoje BTC, čo ale je veľmi nepravdepodobné, tak teoreticky môže hodnota výrazne poklesnúť. S pohľadu realistického hľadiska sa dajú v budúcnosti očakávať veľké výkyvy, napríklad rast o niekoľko desiatok tisíc dolárov a následný prepad na pôvodne hodnoty, kde vlastne celý bullish market začal. Avšak prepad na 0 USD je asi tak pravdepodobný ako keď by dolár spadol na 0 USD.

Prečítaj si aj: Jak analyzovat kryptoměnové projekty a eliminovat riziko, že o peníze přijdete – 1.díl

Kde si môžem kúpiť Bitcoin?

Bitcoin si môžem kúpiť na zmenárňach. Napríklad Coinbase, Simplecoin, alebo Coinmate, Zmena fiat meny, čiže Eura, českej koruny, alebo USD prebieha rovnako ako keď by ste išli do banky a požiadali si o výmenu napríklad Eura sa ruské ruble. Pokiaľ ste teda boli v zahraničí, tak tento postup určite poznáte.

V krypto svete to funguje tak, že na bankový účet zmenárne pošlete fiat menu a požiadate si o výmenu týchto peňazí za BTC. Obvykle do 2 dní vám na vašu peňaženku odošlú vami vyžiadanú kryptomenu. Stačí mať len bankový účet a účet na zmenárni.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC dosiahol 56,600$! Čo očakávať najbližšie dni?

Pozri si náš návod: Kde a ako si kúpiť prvý Bitcoin - Návod pre nováčikov

StormGain

Môže byť Bitcoin hakcnutý?

Toto je po pravde veľmi taká kontroverzná otázka. Bitcoin samozrejme môže byť hacknutý a zmanipulovaný, ale a teraz pozor!!!

Bitcoin je decentralizovaný a rovnako tak má decentralizovanú sieť. Nedá sa teda ako celok hacknúť. Sú teda len 2 možnosti ako napadnúť sieť a okradnúť vlastníkov mincí. Prípadne narušiť celé fungovanie tejto kryptomeny.

Jednou z nich je získať moc nad sieťou. O fungovanie BTC siete sa stará niekoľko desiatok tisíc baníkov na celom svete. Možno je to aj váš sused od vedľa, ktorý ťaží BTC a teda overuje transakcie. Áno, baníci po celom svete spravujú sieť rovnomerne podľa ich výkonu. Museli by sme teda buď dohľadať všetkých ťažiarov na svete a pokúsiť sa im znemužnisť prístup k ťažbe, alebo proste nakúpiť výkoné zariadenia za miliary dolárov.

Druhá možnosť je zákaz používania BTC od štátov. Niečo podobného máme u nás na Slovensku v prípade zahraničných stávkových kancelárii.

PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.