Bitcoin - Mýty a fakty #1 - Spadne Bitcoin na 0 USD?

Ľuboš Kovár

03.10.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Spadne Bitcoin na 0 USD?

Áno, toto je snáď najčastejšia otázka hlavne úplných začiatočníkov, ktorí rozmýšľajú nad tým, či investovať alebo nie. Bolo by predsa smutne nakúpiť Bitcoin napríklad za niekoľko tisíc eur, prípadne za peniaze, ktoré si šetrím na dôchodok a potom o to prísť vďaka veľkému poklesu. To, či spadne Bitcoin na 0 USD, alebo bude ďalej rásť, samozrejme, nikto nevie. Rozhodujú o tom obchodníci a teda logicky dopyt a ponuka. Pokiaľ by všetci investori predali svoje BTC, čo je ale veľmi nepravdepodobné, tak teoreticky môže hodnota výrazne klesnúť. S pohľadu realistického hľadiska sa dajú v budúcnosti očakávať veľké výkyvy, napríklad rast o niekoľko desiatok tisíc dolárov a následný prepad na pôvodné hodnoty, kde vlastne celý bullish market začal. Avšak prepad na 0 USD je asi taký pravdepodobný, ako keby mal dolár spadnúť na 0 USD.

Prečítaj si aj: Jak analyzovat kryptoměnové projekty a eliminovat riziko, že o peníze přijdete – 1.díl

Kde si môžem kúpiť Bitcoin?

Bitcoin si môžem kúpiť na zmenárňach. Sem patria burzy ako Coinbase, Binance, Simplecoin alebo Coinmate. Výmena fiatovej meny, čiže eura, českej koruny alebo doláru prebieha rovnako, ako keď by si šiel do banky a požiadal si o výmenu napríklad eura sa ruské ruble. Pokiaľ si teda bol v zahraničí, tak tento postup určite poznáš.

V kryptosvete to funguje tak, že na bankový účet zmenárne pošleš fiatový peniaz a požiadaš o výmenu týchto peňazí za BTC. Zvyčajne do 2 dní ti na tvoju peňaženku odošlú tebou vyžiadanú kryptomenu. Stačí mať len bankový účet a účet na zmenárni.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Jak analyzovat kryptoměnové projekty a eliminovat riziko, že o peníze přijdete - 1.díl

Pozri si náš návod: Kde a ako si kúpiť prvý Bitcoin - Návod pre nováčikov

Môže byť Bitcoin hacknutý?

Toto je po pravde veľmi kontroverzná otázka. Bitcoin, samozrejme, môže byť hacknutý a zmanipulovaný, ale pozor!!!

Bitcoin je decentralizovaný a rovnako má aj decentralizovanú sieť. Nedá sa teda ako celok hacknúť. Sú teda len 2 možnosti ako napadnúť sieť a okradnúť vlastníkov mincí, prípadne narušiť celé fungovanie tejto kryptomeny.

Jednou z nich je získať moc nad sieťou. O fungovanie BTC siete sa stará niekoľko desiatok tisíc baníkov na celom svete. Možno je to aj váš sused od vedľa, ktorý ťaží BTC a teda overuje transakcie. Áno, baníci po celom svete spravujú sieť rovnomerne podľa ich výkonu. Museli by sme teda buď vystopovať všetkých ťažiarov na svete a pokúsiť sa im znemožniť prístup k ťažbe, alebo jednoducho nakúpiť výkonné zariadenia za miliardy dolárov.

Druhá možnosť je zákaz používania BTC zo strany štátov. Niečo podobné máme u nás na Slovensku v prípade zahraničných stávkových kancelárií.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.