Bitcoin je nejpokročilejší forma peněz, která kdy byla vytvořena

Redakcia Bitcoin Skupiny

28.08.2020

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Ekonom a autor The Bitcoin Standard, Saifedean Ammous, se v jednom ze svých posledních podcastů vyjádřil, že Bitcon je tak vyspělý, že jde v podstatě o definici „zdravých peněz“.

Ammous uvádí principy rakouské ekonomické školy a podle něj je pevná nabídka mincí a jejich odolnost vůči inflaci klíčem, proč BTC uspěje a převálcuje mnohé fiat měny.

„Z pohledu rakouské ekonomické školy je známo, že peníze jsou jedinečným statkem a nezáleží na jejich celkovém počtu. Na čem naopak záleží je jejich kupní síla. To znamená, že lidé dají přednost před 10 jeny jednomu americkému dolaru, protože hodnota jednoho amerického dolaru je vyšší než hodnota deseti jenů. Takže důležitý není počet jednotek, ale kupní síla. A pokud takto začnete přemýšlet, tak není důvod, proč by peněžní aktiva s fixním počtem jednotek nemohla fungovat jako peníze. Ve skutečnosti se dá říct, že to jsou lepší peníze. Toto je nejpokročilejší forma peněz, která kdy byla vynalezena a to z důvodu, že je to něco, čehož nabídka je zcela odolná vůči inflaci."

Co stojí za úspěchem Bitcoinu?

Podle Ammouse je jednou z nejlepších a nejneuvěřitelnějších věcí na bitcoinech skutečnost, že se jim podařilo dosáhnout významné úrovně adopce bez pomoci zákonodárců nebo jakékoli formy centrálního plánování.

Další skvělou věcí, která pomohla BTC k dosažení úspěchu, je přizpůsobení obtížnosti těžby, které automaticky vyhodnocuje síťovou aktivitu a mění množství výpočetního výkonu nezbytného pro zpracování transakcí.

"Úprava obtížnosti je v zásadě tím, co zajišťuje, že nabídka BTC se drží plánu, který byl nastaven na počátku. Je to věc, která Bitcoin odlišuje od všech ostatních likvidních aktiv, které jsme tu až dosud měli.

Ammous má pravdu, pokud někdo v minulosti využil (nebo se pokusil využít) třeba zlato, stříbro, měď, ropu či třeba pazourek (libovolně si dosaďte), hodnota tohoto aktiva se výrazně zvýšila. Platí tedy rovnice, že čím vyšší třeba hodnota zlata, tím více lidí se pustí do jeho hledání a kopání a více jej najde.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Dennis Gartman - krypto ponuka nie je obmedzená

Těžba BTC spíše jako sportovní závod

Na druhou stranu u Bitcoinu neplatí, že čím více lidí jej začne těžit, tím více jej získáme. Ammous těžbu přirovnává spíše k jakési sportovní soutěži, kde se na start závodu na 100 metrů sice postaví více lidí, ale medaili získá jen ten první. S narůstajícím počtem účastníků je prostě stále těžší a těžší vyhrát tento závod.

No a pokud vás zajímá odpověď na otázku, kam by se podle tohoto ekonoma mohla cena BTC v budoucnu vyšplhat, musím vás zklamat. Přestože je, co se týče BTC velmi býčí, tak jedinou předpověď, kterou byl ochoten nahlas vyřknout, zněla, že Bitcoin bude i nadále vytvářet nové bloky každých deset minut.

A to je vlastně ohromně důležité, Bitcoin za dobu své existence prokázal snad již dostatečně svou životaschopnost a od věci, která kdysi zajímala jen pár kryptoměnových nadšenců a podivínů urazil obrovský kus cesty. Těšme se, co přinese budoucnost.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.