Bitcoin (BTC) – vyčkáváme na průraz z medvědího praporku

Ing. Jaroslav Jarolím

29.05.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin (BTC) po posledním dramatickém propadu stále konsoliduje v rozmezí 30 000 - 42 000 USD, což se dalo v kontextu celého trhu snadno očekávat. Po obdobných propadech je totiž potřeba, aby se na trhu vytvořila rovnováha, ze které lze poté postoupit dál. V každém případě platí, že ona rovnováha má bohužel podobu medvědího praporku. Což pro nás znamená, že se trh s velkou pravděpodobnosti chystá na průraz 30 000 USD. Leč samotná existence praporku nijak nezaručuje, že se průraz podaří.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Co se tedy týče denního grafu, Bitcoin prorazil skrze strmou downtrendovou diagonálu, což byla vůbec první podmínka, aby trh mohl pokračovat v retracementu. Nicméně již v blízkosti S/R pásma 42 000 USD došlo k jasnému zamítnutí v postupu. K zamítnutí jistě dopomohla i konfluence, neboť se pásmo nachází v blízko fibonacciho úrovně 38,2 % a zároveň kurz otestoval 200denní klouzavý průměr.

Bitcoin analýza
Bitcoin analýza, zdroj: tradingview.com

Zamítnutí má tedy logiku a hlavně se nám tím potvrdilo, že v grafu BTC se pomalu rýsuje pattern trojúhelníkového tvaru – medvědí praporek. Jak vyplývá z názvu patternu, povaha je bearish, takže větší pravděpodobnost je, že trh bude inklinovat k pokračování v poklesu. Nicméně, i když dojde k průrazu spodní stěny útvaru, automaticky to neznamená, že klíčový support 30 000 USD padne. Pásmo se může pouze otestovat a bude se pokračovat v generování stranové rovnováhy.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Ďalší retailový pokles BTC nás už nečaká

Dále z velikosti útvaru vyplývá, že je v něm dostatek prostoru na to, aby se Bitcoin uvnitř pohyboval po dalších obchodní týden. Nicméně, jestli dojde k dotyku spodní stěny (D), může dojít k průrazu každou chvíli. Učebnicově by těch dotyků mělo být pět (A-E), ale velmi často stačí pouze čtvrtý dotyk. Musím upozornit, že čím dříve se kurz z útvaru vyleje, tím větší je šance, že support na 30 000 USD vydrží. Čím déle se jakákoliv rovnováha vytváří, tím silnější momentum po průrazu vznikne.

Musím upozornit, že čím dříve se kurz z útvaru vyleje, tím větší je šance, že support na 30 000 USD vydrží. Čím déle se jakákoliv rovnováha vytváří, tím silnější momentum po průrazu vznikne.

Abychom to měli objektivní, je dobré si rozebrat i býčí scénář. Je větší šance na breakdown, ale nelze vyloučit možnost průrazu 42 000 USD. Vrátil by se tím hned Bitcoin do hry? Nikoliv, pouze se tím zvýší šance, že na ozdravení trhu. Je potřeba myslet na to, že dokud kurz nevzroste nad S/R pásmo 52 500 USD, je zde nemalá pravděpodobnost býčí pasti. V podstě lze celé cenové pásmo 42 000 - 52 500 USD za dosti rizikové. Proč? Protože je spousta držitelů dlouhých pozic v pasti.

Jsou jako časovaná bomba a budou se snažit všeho zbavit, aby se přinejlepším dostali na nulu. Proto je potřeba sledovat jednotlivé signály a za každou cenu trh ihned nenásledovat. Může se vám to nepěkně vymstít.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
13.06.2020 - Analýza BTC a altcoinov - Bullish trend v nedohľadne?

Indikátory

U denního RSI můžeme pozorovat jakýsi mikro trend, který je ovšem velmi slabý. Zkrátka je z indikátoru znát, že je trh uprostřed relativně krátkého retracementu. Vrchol hodnot je na necelých 37 bodech, což je hrozně málo. Trh je vskutku slabý. Pokud Bitcoin dropne pod low z 19. května, je šance na menší býčí divergenci.

Minimálně je na to náběh. Co se týče MACD, schylovalo se k bullish crossu, ale nakonec proběhlo oddálení. Faktem je, že překřížení křivek nemá samo o sobě žádnou váhu. Kurz musí alespoň prorazit z toho praporku.

Závěrem

Osobně se přikláním k tomu, že Bitcoin z patternu prorazí nejdříve až v druhé polovině následujícího týdne. Nicméně je dost možné, že někdo využije horší víkendové likvidity a pošle trh rovnou tam, kam potřebuje. Musím upozornit, že se i blíží měsíční close a to vypadá dost bearish. Proto je rozumné být velmi opatrný a počítat spíše s bearish scénáři. Leč i to je příležitost, protože ta pružina se nedá stlačovat věčně. A čím víc stlačená bude, tím větší pak caruso show.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.