Bitcoin (BTC) – v očekávání průrazu?

Ing. Jaroslav Jarolím

20.03.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Z předešlé analýzy na Bitcoin (BTC) jste se mohli dozvědět, že trh překonal all time high. Nicméně jsem vyjádřil určité pochybnosti ohledně budoucího vývoje, protože samotný průraz byl takový nijaký. Němělo to zkrátka moc velkou sílu a bylo dost pravděpodobné, že minimálně k retestu původně proraženého ATH asi dojde. Místo toho jsme krapet padli na hubu, což bychom neměli brát na lehkou váhu.

Aktuální situace na 4H TF Brent Crude

Ještě, než se dostaneme ale k BTC, tak bych chtěl ukázat cenový vývoj ropného trhu z konce aktuálního obchodního týdne. Na ropném trhu totiž došlo k většímu výplachu, což na řečených trzích není úplně standardní. Respektive my jsme na trhu s kryptoaktivy zvyklí na velkou volatilitu, takže nám to může přijít normální.

Ale na Brent Crude obdobný výplach není v pohodě ani náhodou, protože je asi největší za poslední rok. Proč Brent vůbec zmiňuji? Neboť ropné trhy jsou výborné proxy pro případné problémy v geopolitice a globální ekonomice. Proto se vyplatí ropné komodity sledovat. V každém případě, kurz Brentu by neměl padnout pod 62,29 USD. Jinak se něco dost porouchalo.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

BTC

Nyní se tedy dostáváme konečně na Bitcoin, kde se toho za poslední týden odehrálo vcelku dost. V prvé řadě chci vytknout, že tržní struktura z posledních několika týdnů má podobu rising wedge. Jedná se tedy o strukturu s bearish pozadím, což ovšem samo o sobě neznamená, že cena Bitcoinu musí dolů. Podobných grafických útvarů jsme měli v aktuálním bull run vícero a běžně docházelo k průrazům horní stěny.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin (BTC) atakoval Point of Control, vyklesáme zase po klíčový support?

Co se týče price action z posledních několika dní – breakout na ATH byl bohužel obyčejný bull trap, což není samozřejmě z technického pohledu nic hezkého. Nicméně objemy během poklesu nebyly nic moc, což znamená, že nakupující byli vcelku rychle schopni veškerou nabídku absorbovat. Pokles se tedy zastavil u S/R levelu 54 530 USD.

Cena na řečené hladině chvíli konsolidovala, ale jak měla Federální rezervní banka středeční schůzi za sebou, tak Bitcoin lehce pumpnul. Respektive tak pěknou impulsní svíci jsmě na trhu neměli alespoň několik týdnů. Býkům se však nad S/R levelem 58 189 USD moc nedařilo a nakonec je z toho malý zakreslený triangl, ve kterém již moc prostoru není. Tudíž bychom měli brzy očekávat alespoň malý průraz.

Jinak k posledním dvěma šipkám v grafu – ta červená seshora označuje místo, kde se kurz z ničeho nic vylil, což pro mne osobně bylo docela zvláštní. Pak jsem si uvědomil, že právě Brent Crude dumpoval, což trochu sundalo i akciový trh a mírně i BTC. Avšak kurz pěkně využil křivku EMA 55, na které svíce zavřela jako Pin bar.

Jinak objemy jsou stále dost mizerné a zlepšení je bohužel v nedohlednu – navíc je víkend. Osobně se domnívám, že dokud je trh v rámci zakreslenéhé rising wedge, situace se ani nezlepší. Potřebujeme konečně ráznější pohyb, aby tržní účastníci věděli, na jakou stranu se vlastně přidat. Moc prostoru ale v rámci patternu nezbývá, takže v následujících dnech bychom měli být svědky mohutnějšího průrazu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin (BTC) – na finančních trzích zase stoupá riziko?

Závěrem

Dokud se nevymaníme z tolik skloňované struktury, neočekávám od Bitcoinu nic velkého. Zkrátka je asi rozumné být trpělivý a sečkat na breakout. Je ovšem nutné si v této době dávat hrozný pozor, protože současná váhavost není doménou pouze kryptoaktiv, ale vůbec celého kapitálového trhu. Proto dvakrát měřte, jednou řežte.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.