Bitcoin (BTC) ubránil klíčový support, brzy retest 42 000 USD?

Ing. Jaroslav Jarolím

12.06.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin (BTC) na přelomu týdne konečně prorazil ze sledovaného praporku/trianglu, který se nám v grafu tvořil již několik týdnů. Očekávaní bylo původně takové, že s průrazem z patternu se na trh vrátí i dynamika a agresivita. Bohužel se nic takového nestalo. Respektive se dynamika krapet zlepšila, ale není to ani z daleka, jak se předpokládalo. Což pro nás aktuálně znamená, že se Bitcoin ještě nějakou dobu zdrží v cenovém rozmezí 30 000 – 42 000 USD.

BTC dlouhé/krátké pozice

BTC
Zdroj: tradingview.com

Ještě než se dostaneme ke grafu s BTC, musíme si rozebrat data ohledně dlouhých a krátkých pozic na burze Bitfinex. Začneme napřed s tím, že dlouhé pozice dosáhly historického maxima. Což nám fakticky říká, že je trh stále dost přepumpovaný. Největší riziko spočívá v tom, že podstatná část BTC byla nabrána do longů v rozmezí březen – květen. Díky poslednímu poklesu jsou držitelé těchto pozic lidově řečeno v pasti.

My z nedávných otestování rezistence 42 000 USD víme, že zde nedocházelo k příliš velkému zbavování se longů. Což je logické, protože v obecné rovině budou mit držitelé dlouhých pozic break even až někde kolem 52 500 USD, což je zároveň jedna z klíčových rezistencí. Všichni nakupující, kteží jsou momentálně v pasti, se kolem řečené hladiny začnou svých outěžků zbavovat. Když se obchodník prostě netrefí, bod zlomu je první hladina, kde se pozice zbaví.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC na 500,000$ je nevyhnutný - tvrdia Winklevossovci

A nyní přejděme k nejpodstatnější informaci – objem BTC v krátkých pozicích za posledních několik dní vzrostl z pár stovek jednotek na téměř 19 000. V relativních číslech se jedná o více jak 2 000% vzestup. Jenom během středečního odpoledne se nabralo do shortů na tisíce BTC, cca 200% nárůst. Z popsaného lze implikovat, že velkokapitál začíná nabírat krátké pozice.

Takové objemy určitě nenabral během několika dní/hodin retail. Že by se tedy někdo chystal na big short? Těžko říct, ale pokud s rostoucí cenou budou úměrně stoupat, je to samozřejmě problém.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC
Zdroj: tradingview.com

Nyní se dostáváme k dennímu grafu BTC, kde si akorát rozebereme cenový průběh z posledních několika dní. Jak jsem se již nechal slyšet v úvodu, s průrazem ze sledovaného trianglu se kalkulovalo s návratem dynamiky. Nicméně se nic moc nedělo, pouze kurz mírně klesal až po horní hranici zakresleného klíčového supportu. V úterý Bitcoin téměř otestoval květnové low na 30 000 USD, ale medvědi byli tak mizerní ve své snaze, že netrvalo dlouho a nakupující je rychle přetlačili.

Úterní svíce se nakonec zavřela jako Cross Doji, někdo může v grafu vidět Pin Bar, ale já si myslím, že na tom moc nezáleží. Trh zřetelně zamítnul průlom supportu, jediná věc, kterou potřebujeme znát. Středeční svíce je pak růstová, což implikuje, že reakční býci podpořili ty agresivní, kteří nakupovali již na supportu. Kolem Point of Control profilu dané struktury a středu obchodního pásma kurz přirozeně zareagoval.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Coinbase vstupuje na japonský trh - aké meny ponúkne?

Cena u POC konsoliduje a lze předpokládat, že se během následujících dní dočkáme dalšího otestování rezistence na 42 000 USD. Jsem ovšem dost skeptický, že se povede průraz. V těchto chvílích se přikláním ke scénáři, který jsem nadhodil hned po květnovém dropu – stranová kosolidace v cenovém intervalu 30 000 - 42 000 USD až do začátku letních prázdnin.

Závěrem

Trh nám dal v týdnu rozhodně najevo, že pod klíčový support Bitcoin jen tak nepůjde. V těchto chvílích je proto racionální předpokládat, že se brzy dočkáme dalšího otestování rezistence na 42 000 USD. Pro nás se bude jednat o důležitou kratochvíli, protože reace kurzu a objemy nám mohou napovědět, co se chystá.

Polopaticky řečeno, musíme hledat signály, které trh generuje. V každém případě je určitě moudré kalkulovat s možností, že se ze stávajícího obchodního pásma do začátku letních prázdnin nedostaneme. Osobně bych to ovšem nesledoval v grafu rád, protože během okurkové sezóny se může trh ještě více zaseknout.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.