Bitcoin (BTC) – prostoru v praporku je zoufale málo, průraz do 48 hodin?

Ing. Jaroslav Jarolím

06.06.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin (BTC) se stále drží v rámci praporku/trianglu, který se tvoří nejméně dva týdny. Už máme uvnitř řečeného patternu dokončených pět vln ABCDE a navíc již není pro kurz moc prostoru. Musí tudíž velmi brzy dojít k průrazu, nejpozději přibližně 48 hodin. Pokud se tak ovšem nestane, existuje i možnost, že praporek zcela selhal. I to se může stát, což poznáme velmi snadno tím, že cena pokračuje ve stranovém pohybu, i když už nebude v rámci sledovaného útvaru. Nicméně se jedná o úkaz, který není na trhu s BTC zrovna častý.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

Bitcoin, BTC

Vezmeme to pěkně popořadě, takže začneme s měsíční grafem BTC, kde lze identifikova tří svíčkovou formaci, tzv. Evening Star Doji. Ze své podstaty se jedná o medvědí formaci, které se objevuje v závěru uptrendu, který je zakončen silným výplachem. Formace ovšem není 100%, protože pro potvrzení potřebujeme, aby červnová měsíční svíce měla close pod květnovou svící.

Pak by měl následovat soustavný pokles. Mějte na paměti, že vše je jenom o potrvzení dalšími signály, které ty předcházející potvrzují. Ovšem vygenerované signály mohou přirozeně ty starší negovat. Takhle trh jednoduše funguje. Co se týče objemů za květnovou svíci, na Bitstampu došlo ke spiku, ale nejsou nějak závratné. Ovšem, když se podíváte na měsíční graf na Binance, tam jsou květnové objemy téměř na all time high. Zatímco na Bitcoinovém indexu (BLX) je to něco mezi Bistampem a Binance.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Tether na maxime - ako to ovplyvňuje BTC?

Pohyb směrem dolů je tedy jednoznačně potvrzený. Jinak na měsíčním grafu BTC je především důležitý fakt, že první silná hladina začíná až kolem 19 000 USD. Pokud budeme vycházet z price action a Volume Profile, řečených 19 000 USD by měl případný propad ceny s největší pravděpodobností zastavit. Každopádně totální „beton“ začíná na 12 000 USD. Popsané neimplikuje, že půjdeme tak hluboko. Ale pokud se až sem dostaneme, velcí hráči zde začnou zase ve velkém nakupovat.

Vůbec první nejsilnější hladina je dle price action a Volume Profile oblast kolem 19 000 USD. Naprostý „beton“ pak začíná na 12 000 USD.

Indikátory

Měsíční RSI má vrchol na necelých 92 bodech a dno je na cca 61 bodech. Bohužel jsme se propadli příliš hluboko pod hraničních 70 bodů, čímž se výrazně snížila šance na obnovení bull trendu. Co se týče MACD, trh výrazně oslabil, ale dle indikátoru uptrend technicky platí.

StormGain

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Bitcoin, BTC

Co se týče denního grafu, jak jsem psal v úvodu, Bitcoin má za sebou již věch pět vln uvnitř sledovaného praporku. Dokonce došlo k vlemi krátkému throwoveru skrze horní stěnu patternu. Pak ovšem došlo k rychlému návratu ceny pod horní stěnu a nyní se kurz nachází u spodní stěny. Což tedy znamená, že jsme pořád uvnitř patternu, vlastně to začíná být docela podezřelé.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Analýza BTC + altcoinov - Môže to byť ešte poriadna jazda - Pozor však na toto!

Původně jsem sice předpokládal, že průlom nastane až v ruhé polovině týdne, ale když se poslední vlna již ve čtvrtek uskutečnila, měla se na trh vrátit dynamika. Nic takového se nestalo a zatím ani nikdo nevyužil horší likvidity, která je pro víkendy specifická. Nicméně uvnitř útvaru již moc prostoru není, takže do nějakých 48 hodin bychom již průraz měli mít před sebou.

Indikátory

RSI si krapet polepšilo, protože se dostalo na 44 bodů, což je ovšem stále dost nízko. Pořád tudíž platí, že je trh v retracementu. U MACD nedávno proběhl bullish cross, ale dokud je kurz uvnitř praporku, signál má dost slabou váhu.

Závěrem

Bohužel Bitcoin konsoliduje už tři týdny, což je dost otravné. Nicméně je nanejvýš důležité, abychom byli trpěliví a na rozhodný pohyb si počkali. Trh tím dá totiž najevo, co by se mohlo i následně odehrát. Může však dojít i ke scénáři, kdy pattern zcela selže. Stačí, aby kurz pokračoval ve stranovém pohybu, i když už uvnitř nebude. Moc často se to nestává, ale je to též možnost.

PrimeXBT

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.