Bitcoin (BTC) – na finančních trzích zase stoupá riziko?

Ing. Jaroslav Jarolím

06.03.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

V rámci minulé analýzy jsme se věnovali Ethereu, takže dnes je na řadě na oplátku Bitcoin (BTC). Pokud nesledujete pouze trh s kryptoaktivy, tak jste si určitě všimli, že na akciových indexech tento týden došlo k větším výprodejům. Především technologický index Nasdaq dostal solidní nakládačku, což není až tak překvapivé vzhledem k předešlému růstu, který byl dlouhý a agresivní.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Analýza DXY
Analýza DXY, zdroj: tradingview.com

Faktem je, že propad na akciových indexech je jednoznačný útěk investorů, což se někde musí odrážet. Ten kapitál se totiž neztratí ve vakuu. Zatím nejviditelněji se řečené projevuje u dolarového indexu (DXY), který za předešlých 24-48 hodin velmi pěkně posílil, což je na tomto trhu docela nestandardní. Hlavně zaregistrujte tu nebývale silnou setrvačnost expanze, která trvá už deset dní.

Investoři vážně ve velkém spěchají do amerického dolaru. Bylo by tudíž bláhové říkat opak. Avšak bych si dovolil tvrdit, že Bitcoin (BTC) se narozdíl třeba od technologického indexu moc hezky drží. Na to, že je trh s kryptoaktivy tak titěrný, je to docela úspěch. Abych se ale ještě vrátil k dolarovému indexu, kurz asi dokázal zavřít na první důležité úrovni, která se nachází na 92 bodech. Jestli DXY bude i poté pokračovat v expanzi, Bitcoin nebude mít příznivé podmínky pro další růst.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Bitcoin analýza
Bitcoin analýza, zdroj: tradingview.com

Předešlý text byl pro potřebný kontext a nyní se konečně dostáváme k analýze Bitcoinu (BTC). Co se týče price action z posledních dní, je to dost takové chaotické. Po proražení ze zakreslené klesjící struktury, vypadal růst nadějně, protože byl impulsní a zároveň ho doprovázely slušné objemy. Navíc se velmi rychle podařilo prorazit S/R level 48 183 USD a exponenciální klouzavý průměr s periodou 55 (EMA).

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
OKEx prišla o vyše 10 000 BTC - zakladateľ burzy vo väzbe

Leč na další úrovni 49 800 USD proběhlo zamítnutí a kurz zarotoval zpátky pod EMA a S/R level 48 183 USD. Ovšem kurz na 47 000 opětovně zarotoval, ale tentokrát směrem nahoru. Technicky lze řečenou rotaci vysvětlit odrazem od Point of control na Volume profile. Respektive se cena prostě odrazila od likvidního místa v trhu.

Kurz BTC pak každopádně solidně expandoval až k S/R levelu 52 109 USD, ale bohužel bez dostatečně silných objemů. Tudíž nebyl pak překvapením, když u S/R levelu 52 109 USD proběhlo rázné zamítnutí. Navíc zde byla důležitá fibonacciho úroveň 61,8 % a tzv. golden ratio 65 %. Pokud by totiž býci prorazili, mohli bychom počítat s reálnou snahu o atakování all time high.

Následoval střídmý pokles s průměrnými objemy, což ale stačilo na breakdown skrze EMA 55 a S/R level 48 183 USD. Nicméně v blízkosti 47 000 USD kurz zase zarotoval, ale s tím rozdílem, že tentokrát to trvalo trochu déle. Nakonec se kurz znova dostal nad EMA 55 a S/R level 48 183 USD. Možná se ptáte, proč jsem tolik popisný, ale chci, aby moji čtenáři z textu pochopili, že trh se chová nesmírně podivně.

Zrovna v těchto chvílích cena konsoliduje na naposledy zmíněné úrovni a zase není vůbec jasné, zda půjdeme níž, či se odrazíme. Máme tu víkend a přes víkend je likvidita vždy znatelně horší. Tudíž všechny pohyby jsou takříkajíc irelevantní. Ještě jinak řečeno, price action z víkendu musíme brát s větší rezervnou. Tedy za předpokladu, že nedojde k opravdu mohutnému cenovému pohybu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Použití dalších stimulačních šeků k nákupu Bitcoinu by pro něj mohlo být "katastrofou"

Závěrem

Za posledních několik měsíců nebyl moc zvykem, že by přes víkendy docházelo k mohutnějším pohybům. Což ale neznamená, že někdo nemůže využít horší likvidity na trhu, aby Bitcoin poslal přesně tam, kam potřebuje. Důležitý bude v každém případě další týden, kdy se uvidí, jak zareaguje akciový trh a samozřejmě i dolarový index. Z čehož lze pak do jisté míry odvodit, co s BTC.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.