Bitcoin (BTC) – měsíční close potvrdilo medvědí formaci, červenec velmi rizikový?

Ing. Jaroslav Jarolím

03.07.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin (BTC) má za sebou další měsíc a jak jsme si říkali minule, jedná se o jednu z nejdůležitějších událostí. Na měsíčním grafu se totiž nachází medvědí trojsvíčková formace Evening Star Doji, která byla červnovým close nesporně potvrzena. Nicméně potvrzení jako takové automaticky neimplikuje, že se ze strany trhu objeví jakákoliv odezva. Signál je pouze signál, je pouze na trhu, zda dojde k jeho uplatnění.

V každém případě je rozumné kalkulovat s tím, že potenciální uplatnění řečeného patternu je velmi reálné. Proto je červenec zrovna měsícem, který je nesmírně rizikový. Alespoň do doby, než se dočkáme nových signálů.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

BTC
Zdroj: tradingview.com

Jak bylo řečeno v úvodu, díky červnovému close došlo k potvrzení Evening Star Doji, což je svíčková formace, o jejíž existenci jsme již nějakou dobu věděli. Ovšem bez potvrzení má taková formace malou váhu. Ke konci měsíce nebyl Bitcoin vůbec schopen prorazit sledované Point of Control, které sledujeme na denním grafu. Což nasvědčovalo tomu, že trh není ani schopen povyrůst nad 37 341 USD. Jakmile tedy měsíční svíce zavřela pod uvedenou cenou, Evening Star Doji získalo důležité potvrzení.

Měsíční close skončilo na 35 000 USD, takže to bylo docela těsné a teoreticky vzato stačilo býkům málo k tomu, aby potvrzení odvrátili. V tomhle ohledu byli ale neúspěšní. Jinak aktuálně je hrozně důležité sledovat nové tržní signály, které buď formaci zase potvrdí, nebo naopak znegují. Tím chci říct, že čím více potvrzení, tím větší je pak pravděpodobnost uplatnění.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin (BTC) – vyčkáváme na průraz z medvědího praporku

Jinak samotná červnová svíce není sama o sobě vůbec bearish. Naopak dal trh jasně najevo, že se mu přes 30 000 USD nechce. Pokud by tedy v grafu nebyla toliko zmiňovaná medvědí formace, dávalo by logiku, aby cena začala zase stoupat nahoru. Respektive, že by měl přijít větší retracement up. Nicméně potvrzení Evening Star Doji do toho hodilo vidle.

Indikátory

Měsíční RSI zůstává na cca 59 bodech. Prostoru pro pád je tudíž stále dostatek. Jestli půjdeme každopádně dolů, kolem 45 bodů bychom měli očekávat odraz. Po ukončení dvou předchozích bull trendů se totiž jednalo o definitivní dno a počátek navazování na nový býčí cyklus.

Co se týče měsíčního MACD, křivky sice již nyní směřují k překřížení, ale řečený proces může trvat několik měsíců. Jakmile ovšem k bearish crossu dojde, medvědí trend nastal téměř na 100 %. Jestli se tudíž signálu dočkáme, nejdříve se tak stane po letních prázdninách.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC
Zdroj: tradingview.com

Co se týče denního grafu, Bitcoin nebyl schopen překonat Point of Control, takže bylo pak zřejmé, že přijde ono potvrzení. Kurz začal mírně klesat, takže došlo k již šestému otestování klíčového supportu. Nicméně kurz se dotkl pouze horní části pásma a už je z grafu znát jakási snaha o odraz up. Nejedná se ovšem o nijak zásadní iniciativu. Nakupující jsou velmi rezervovaní ve svých snahách.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Altcoiny na dne a možné otočenie trendu! - Analýza trhu

V každém případě objemy již téměř dva týdny soustavně klesají a již v těchto chvílích začinají být zase zcela minimální. Což pro nás znamená, že bychom se brzy mohli dočkat větší dynamiky, třeba nějakého průrazu.

Indikátory

Lokální high je na RSI u cca 50 bodů, takže máme další nižší vrchol. Řečený trend se musí přerušit, aby Bitcoin měl vůbec naději jít nahoru. Na MACD platí bullish cross, ale momentum je pořád dosti slabé.

Závěrem

Když bych to měl nějak shrnout, červenec je pro Bitcoin opravdu dosti nebezpečným obdobím. Bude se totiž hrát o to, zda trh zareaguje na potvrzené Evening Star Doji, nebo jej nechá bez odezvy. Určitou nápovědu nám mohou poskytnou až nové signály, které snad graf během července vygeneruje. A ty buď medvědí signál potvrdí, nebo ho naopak budou vyvracet. Do té doby je ovšem Bitcoin obejktivně rizikový, protože potřebujeme více informací.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.