Bitcoin (BTC) – má trh velmi blízko od dalšího průlomu?

Ing. Jaroslav Jarolím

26.06.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Za poslední týden se toho pro Bitcoin (BTC) odehrálo mnohé, jednak jsme již počtvrté otestovali klíčový support 30 000 USD a jednak se dokonce povedl průlom. Nicméně onen průlom tak úplně nevyšel, protože došlo ke zvláštní věci, kterou nikdo moc neočekával. Pod proraženým supportem se kurz zastavil a pak došlo k nepochopitelnému návratu na support. Z technického hlediska řečené nedávalo příliš smysl. Ovšem samotná podoba zpackaného průlomu byla velmi býčí, takže bylo krátkodobé očekávání spíše pozitivní. Leč následující vývoj nás vede k dalšímu pokusu o průlom.

BTC krátké pozice

Bitcoin, BTC
Zdroj: tradingview.com

Než se podíváme na graf BTC, chtěl bych zase v krátkosti rozebrat shorty, protože zde je vývoj až bizarní. Během aktuálního týdne se totiž někdo zbavil všech Bitcoinů, které předešlé dva týdny postupně nabíral. Z toho bylo zřejmé, že to děla nejspíš jedna velká entita a moc jsem nechápal, proč se tak chová. Většinu BTC v shortech vysypal a nechal jen naprosté minimum.

Bitcoin (BTC)
0.81%
$ 27,866.47
$ 225.72
⇣ 27,503.37
26 Mar
⇡ 27,866.47

Ovšem včera, během pár hodin někdo nabral přes 23 tisíc BTC do krátkých pozic. Vážně během pár hodin. Ono je obdivuhodné takové množství sesbírat i během několika dní, natož za jedno odpoledne. Medvědí na tom je, že ty shorty nabral v těsné blízkosti klíčového supportu. Nějaká velká entita prostě shortuje silnou podporu. A aby toho nebylo málo, počet BTC v dlouhých pozicích je stále na all time high – potenciální palivo na sešup.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Altcoiny na dne a možné otočenie trendu! - Analýza trhu

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC
Zdroj: tradingview.com

Abych to nějak v rychlosti shrnul, v útery došlo k velmi krátkému průlomu a rychlému návratu ceny nad supportní pásmo. A jak jsem říkal, řečené price action je hodně zvláštní, alespoň z technického hlediska. Bitcoin každopádně úterý zavřel ve velmi býčí podobě, objektivně to vypadalo vážně dobře. Měl jsem ovšem problém s cenovým průběhem a vůbec mi nesedělo, co se vlastně stalo. A hned ve středu jsem dostal odpověď.

Úterní svíce totiž zavřela jako Pin Bar, což je jednak dosti býčí svíce a jednak měla obrovské objemy. Zamítnutí průrazu klíčového supportu bylo tedy jednoznačně potvrzeno. Pro úplné laiky, po tomhle Bitcoin vážně vypadal, že udělal alespoňb krátkodobé dno. Nicméně hned ve středu něco nesedělo, protože adekvátní reakcí by byl impulsní odraz nahoru. Naopak středeční svíce zavřela vážně slabě. Sice nějaký cenový progres up byl, ale velmi slaboučky, neúměrný předešlému výkonu.

Tohle bylo velmi podezřelé a hned jsem z toho vyvozoval, že roste pravděpodobnost dalšího brzkého pokusu o průlomu. Čtvrtek byl úplně stejný jako středa, slabý progres, žádný impuls. Nakonec během pátku kurz rychle zarotoval zpátky k supportu. Páteční svíce hezky nevypadá, ale žádný extrémní medvěd. Osobně z toho vyvozuji, že rotace byla způsobena nabráním toho velkého množství BTC do shortu. A dnes je očividné, že se neúprosně k 30 000 USD blížíme.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin (BTC) – pokořili jsme další historické maximum!

Indikátory

Lokální high je na RSI u cca 44 bodech, takže se trh vážně nikam nedostal, nic nepředvedl. Na MACD se ovšem odehrál zajímavý boj, protože chybělo velmi málo a došlo by k bullish crossu. Na poslední chvíli byla řečená možnost znegována, takže stále platí bearish cross.

Závěrem

Já jsem byl dost skeptický k tomu, že se během víkendu dočkáme průlomu skrze klíčový support 30 000 USD, protože víkendy bývají spíše klidnější. Tím neříkám, že k průlomu určitě dojde, nevidím do budoucnosti. Ovšem price action z předešlých několika dní bylo zvláštní a navíc to k tomu směřuje. Proto jsem hodně zvědavý, kde dnešní close skončí. Pokud sobotní svíce zavře v obdobné podobě, má Bitcoin nakročen, aby se medvědi během neděle pokusili o průraz.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.