Bitcoin (BTC) atakoval Point of Control, vyklesáme zase po klíčový support?

Ing. Jaroslav Jarolím

19.06.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Máme tu pravidelný sobotní update, neboť Bitcoin (BTC) selhal při otestování klíčové rezistence, která se nachází na 42 000 USD. Zamítnutí nebylo vyloženě rázné, protože prodejci nepředvedli kdovíjakou agresivitu. Ovšem úplně stačilo, že se nakupující u rezistence zastavili. Ti potom svoje snažení velmi rychle vzdali, díky čemuž jsme vyklesali zpátky po Point of Control, odkud je ještě šance na odraz. Pokud se dorazu nedočkáme, je reálné již čtvrté otestování supportu na 30 000 USD.

BTC dlouhé/krátké pozice

BTC
Zdroj: tradingview.com

Než se podíváme na graf BTC, napřed si ještě v rychlosti zrekapitulujeme objemy, které se nabírají do krátkých pozic. Za první dva červnové týdny došlo v relativních číslech k nárustu o cca 3 200 % jednotek BTC. Absolutně je to nějakých 24 000 BTC. A pokud si správně vzpomínáte, již minulou sobotu jsem říkal, že předminulou středu odpoledne na Bitfinexu někdo nabral do krátkých pozic tisíce Bitcoinů. Podobné objemy rozhodně nenabral retail, ale někdo, kdo má ohromný kapitál.

S postupem ceny k S/R levelu 42 000 USD objemy BTC v krátkých pozicích stále rostly. V relativních číslech se jednalo o desítky procent, ale absolutně tu pořád mluvíme o tisících jednotkách. Prozatím se vrchol vytvořil kolem 25 000 BTC v shortu, což s mírně klesající cenou začalo též mírně klesat. Co se týče dlouhých pozic, ty jsou už více jak týden na all time high. Vzrostly sice pouze marginálně během měsíce června, ale drží se vysoko. Jejich držitelé zatím neměli motivaci a ani nebyli přinuceni k jejcih uzavírání.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Až 76 % ponuky BTC je nelikvidných
Co si z toho tedy vzít? Z dat vyplývá, že nakupující na trh již nepřibývají. Naopak prodejců je čím dál více. Což je samozřejmě negativní faktor a hlavní riziko pro Bitcoin.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

BTC
Zdroj: tradingview.com

Konečně se dostáváme ke grafům s BTC a začneme hned s týdenním časovým rámcem. Ačkoliv svíce z minulého týdne zavřela v relativně příznivé podobě, aktuální týden je zase naopak znatelně slabší a v podstatě jsme akorát dosáhli otestování rezistence na 42 000 USD. Uvidíme ovšem, v jaké podobě aktuální svíce nakonec zavře. Leč tady je zrovna nejdůležitější, že nám graf začíná generovat medvědí vlajku. Není to akorát zcela učebnicový, protože fakticky nemáme dotyk s horní hranou útvaru.

Když bychom ale přivřeli jedno oko, tak před námi medvědí vlajka je. I objemy by tomu do jisté míry nasvědčovaly, protože postupně s rostoucí cenou stagnují. Určitě by to ale chtělo jeden, dva dotyky se stěnami patternu. Ty buď potvrdí validitu útvaru nebo naopak vyvrátí. Oné medvědí vlajky si začínají lidi všímat, takže uvidíme, jak se k tomu ostatní postaví. Pokud však trh uvěří, že tam je, může se pattern uplatntit.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC
Zdroj: tradingview.com

Co se týče denního grafu, Bitcoin otestoval důležitou rezistenci na 42 000 USD, což jsme právě potřebovali na vlastní oči vidět, abychom se přesvědčili, jak na tom obě strany jsou. Řečená rezistence se ukázala jako beton, protože při dotyku s úrovní velmi rychle došlo k ráznému zamítnutí. Nicméně medvědi setrvačnost dolů příliš nevyužili a zůstávali pasivní, což bylo krapet zvláštní.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin fraktál rovnaký ako zlato v 70. rokoch!

Leč nakupující zcela ztratili svou iniciativu, kterou si drželi v rozmezí 8. - 15. června. Prodejní tlak má tudíž mnohem větší sílu a cena jde postupně, ale pomalu dolů. První záchytný bod je Point of Control, ale páteční close skončilo již pod tím, což nám jaksi naznačuje, že trh asi znova otestuje klíčový support na 30 000 USD. Bohužel to tak zatím vypadá, žádné jiné vodítko nám Bitcoin bohužel nenabízí.

Závěrem

Ta medvědí vlajka je rozhodně obrovské riziko, protože jestli se pattern uplatní, je opravdu vysoká pravděpodobnost, že slítneme na sledovaných 20 000 USD. Bohužel až zde je první silná hladina, která může propad zastavit. Pak by ovšem dávalo logiku, aby na řečeném supportu došlo k masivnímu odrazu nahoru. Což jsou přesně ty cenové pohyby, na které by měl být každý přirpavený.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.