Banditi z Tetheru, aneb skandál o kterém se mlčí

Bitcoin Skupina

19.06.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Každý, kdo kdy přičuchnul ke kryptoměnám jistě zná stablecoin s názvem Tether. Tento velkolepý podvod z části krytý ještě mnohem větším podvodem má ale jednu výhodu a to, že spousta jeho uživatelů se chlácholí větou, že Tether je „too big to fail“. Kdo tedy za tímto projektem stojí a je důvod k obavám?

Začneme zlehka

Tether jako stablecoin je hojně využívaný jako prostředník mezi fiat měnou a kryptoměnami. Myšlenka je to vskutku výborná, nebo není? Spousta specialistů varovala a stále varuje před velikým problémem a to je neadekvátní krytí americkým dolarem. Od roku 2021 je tento podivný projekt sledován Janetem Yellenem, šéfem americké SEC, regulátorních orgánů, centrálních bank. Také je terčem kritiky a žalob.

Ukažme si na loupežníka

Pokud chceme začít hodnotit důvěryhodnost projektu, nejdříve bychom se měli podívat na historii gangu, který projekt vytvořil, rozchodil a do dnešních časů spravuje. Tvůrci Tetheru jsou mírně řečeno kontroverzními osobami. Jejich kriminální minulost se táhne ještě od doby, kdy kryptoměny byly v plenkách. Trestné činy by vydaly na celou knihu a proto se podíváme jen na pár z nich.

Lumpárny na druhou

Jedním z prvních projektů bylo provozování kouzelného kasína. Pokud jste byli obyčejným hráčem, neměli jste vůbec ponětí, co se děje za oponou. Moudré hlavy projektu za úplatek umožnily nahlédnout do karet vašich spoluhráčů. Samozřejmě to v té době nikdo nevěděl, a proto hráčům z kapes zmizelo několik milionů dolarů. Někdo si ještě určitě pamatuje dot-com bublinu, kde naši hrdinové taktéž účinkovali. Jednalo se tehdy o prodej falešných softwarů od společnosti Microsoft. Dále programátoři projektu spáchali několik bankovních podvodů, poté se o ně v roce 2021 začalo zajímat americké ministerstvo spravedlnosti.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Čína v digitálních měnách předběhla celý svět

Rizika

Máme před sebou tedy projekt, který funguje následovně. Vy, jakožto investor zaplatíte fiat měnu, poté obdržíte čísilka, před kterými je logo Tetheru. Otázka zní, co se děje v zákulisí. Tether funguje jako samostatná banka s tím rozdílem, že není nijak regulovaný a nevztahují se na něj zákony jako např. na ČNB. Bůh ví, kolik této kryptoměny se i přes nulové krytí vytiskne a poté napumpuje do trhu. Asi si dokážete představit co by se stalo, kdyby všichni chtěli proměnit své Tethery do fiat měny.

Jedna pozitivní zpráva

I přes veškeré již zmíněné mouchy má Tether nepopiratelnou moc hýbat trhem. Neustálý tisk USDT a následné rozprostření do jiných kryptoměn má za následek neustálý růst trhu. Dokud se bude tisknout, do té doby budou trhy tvořit vyšší maxima, což je pro nás skvělou zprávou.

Závěrem

Nikoho nechci odradit od koupi tohoto stablecoinu, pouze informovat o jeho chybách a nedostatcích. Já jsem ohledně tohoto projektu skeptický a využívám jej pouze krátkodobě jako můstek mezi fiatem a kryptoměnou. Pokud vás počínání této společnosti překvapilo, určitě nebude od věci zjistit si na toto téma více informací a poté si vytvořit vlastní obrázek.

Binance

Bitcoin Skupina