Analýza ETH - prečo cena dosiahla ATH a iné alty nie?

Redakcia Bitcoin Skupiny

22.01.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Trh krytpomien včera zaznamenal prudký pokles. Hovorí to o vysokej závislosti altcoinov na BTC. Momentálne je dominancia bitcoinu v rastúcom trende a to znamená, že napriek ziskom altov voči fiat, je trh ovládaný bitcoinom. 

Kým nenastane situácia, že altcoiny budú rasť rýchlejším tempom ako rast BTC, závislosť sa nezmení. Vtedy by sme však už hovorili o altcoinovej sezóne.

Čítajte tiež - Je Bitcoin bublina? Ak áno, nemusí to byť negatívne!

ETH dominancia

Množstvo altcoinov sa napriek vysokým ziskom voči fiat mene nachádza v klesajúcej dominancii. Ak sa pozrieme na graf dominancie BTC a hlavných altov, vidíme, že jediný altcoin s vysokou trhovou kapitalizáciou, ktorý rastie na dominancii dlhodobo je ETH.

Dominancia altcoinov ETH
Dominancia kryptomien

Od septembra 2019 z hranice 7,3% dominancie ATH sme sa vyšplhali stabilne na súčasných 14%. Ide tak o dvojnásobnú dominanciu. Aj keď od septembra 2019 do septembra 2020 dominancia BTC klesala, ethereum si udržalo rast dominancie aj v opačnej situácii, keď dominancia BTC od septembra 2020 rastie.

Ide tak o zaujímavý poznatok ak si porovnáme údaje s ostatnými hlavnými altcoinami na trhu. Túto rastúcu tendenciu potvrdzuje aj graf menového páru ETH/BTC. Ethereum je za posledný rok aj niečo v stabilnom rastúcom trende aj voči BTC.

ETH/BTC
ETH/BTC

Ak sa však pozrieme na graf ETH/USD vidíme, že rastúci trend sa dostal až na hranicu ATH a je omnoho mohutnejší.

ETH/USD
ETH/USD

Čo je teda záver? Ethereum dlhodobo rastie voči BTC čo sa prejavuje aj na dominancii. Tento stav chýba u mnohých ostatných altcoinov. Preto je výsledkom to, že ethereu sa podarilo dostať na úroveň ATH, zatiaľ čo ostatným kryptomenám nie.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Blockscan Chat – nová chatovacia služba od Etherscan
Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.