Analýza BTC dominancie – bude najbližšie roky klesať?

Redakcia Bitcoin Skupiny

12.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

BTC dominancia sa nachádza stále blízko hranice 40 % a napriek tomu, že ide o jednu z najnižších historických hodnôt, tento podiel stále predstavuje vysoké číslo. Stále platí, že keď Bitcoin dosiahne vysokú volatilitu smerom nadol, stiahne so sebou skoro celý trh. Postavenie Bitcoinu je tak zatiaľ neohrozené.

Z krátkodobého hľadiska sa zdá, že Bitcoin dosiahol na dominancii lokálne minimum a mohol by pokračovať v sideway štruktúre. Táto zóna je ohraničená rezistenciou zhruba 47,75 % a supportom zhruba 41,50 %. Graf sa momentálne nachádza práve na zóne supportu.

Krátkodobá BTC dominancia
Krátkodobá Bitcoin dominancia. Zdroj: TradingView

Čo však v prípade, ak BTC nakoniec v súčasnej sideway štruktúre nezotrvá, ale prepadne sa pod spomínaný support? Ako vidíme na grafe nižšie, cena zaznamenala aj nižšie historické minimá. Ďalší dlhodobý support by sa potom nachádzal na zhruba 36,00 %.

Dlhodobá BTC dominancia
Dlhodobá Bitcoin dominancia. Zdroj: TradingView

Dominancia BTC dlhodobo bearish?

Ak sa na dominanciu pozeráme z dlhodobého hľadiska, je naivné si myslieť, že sa niekedy vráti do pásma nad 90 %. Povedomie o kryptomenách bolo pred 5 rokmi omnoho nižšie a retail bol v plienkach. Nehovoriac o tom, že v posledných rokoch na trh exponenciálne pribúdal počet nových kryptomien.

Investori majú omnoho väčšiu flexibilitu v alokácii kapitálu do rôznych iných kryptomien. Navyše, použitie v reálnom živote poskytuje mnoho kryptomien na vyššej úrovni ako samotný Bitcoin.

Ak BTC ukončí svoju korekciu, pravdepodobne by to znamenalo koniec korekcie pre celý trh. Otázkou by zostalo, či by sa altcoiny dokázali v ziskoch odraziť silnejšie ako BTC. Krátkodobo by teda dominancia na počiatku rastúceho trendu mohla vyskočiť, no z dlhodobého hľadiska silné rastúce trendy od dominancie asi ťažko očakávať.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Analýza ETH - prečo cena dosiahla ATH a iné alty nie?

Prečítajte si taktiež tento článok - Ktoré kryptomeny dobiehajú Ethereum vo vývoji?

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.