Ako nakúpiť akcie jednoducho a lacno – Návod

Ľuboš Kovár

28.09.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Ako nakúpiť akcie jednoducho a lacno? Na úvod by sme si mali vysvetliť, čo vlastne tie akcie sú. Akcia je majetný cenný papier, ktorý je ako taký doklad k tomu, že ste akcionár danej spoločnosti. Niektoré firmy, ako napríklad Apple, vám na základe ročného zhodnotenie navyše posielajú dividendy ako odmenu, že ste ich verný držiteľ akciového podielu. Čiže navyše získate ešte odmenu za držanie. Ako kúpiť akcie? Nákup akcií môžeme robiť cez brokerov.

V globálnom rámci je v rôznych akciách zainvestovaných niekoľko miliárd dolárov. Ide napríklad o gigantov ako Amazon, Google a Facebook. Aby ste sa mohli stať veľrybou na tomto trhu a rozhodovať o ďalšom cenovom vývoji, nebude vám stačiť ani milión dolárov či dokonca miliarda. Museli by ste do týchto akcií investovať niekoľko stoviek miliárd dolárov či dokonca biliónov. Ak by sme zrátali majetok celého Slovenska a zainvestovali ho napríklad do akcií Amazonu, tak by sme len vlastnili maximálne niekoľko percent z celkového podielu. Akciový trh je teda taký ohromný, že sme tam len ako také zrnko piesku na zemi. To ale neznamená, že nemôžeme vôbec investovať. Veď predsa každý by chcel generovať nejaké to finančné zhodnotenie.

Prečítaj si aj: Nováčik v krypto svete – Ako začat s kryptomenami?

Ako nakúpiť akcie jednoducho a lacno - Ako na to?

Z rôznych filmov možno viete, že akcie sa - hlavne v minulom storočí - dali kúpiť alebo aj objednať telefonicky. Bolo potrebné zavolať brokerovi - napríklad na Wall Street -, objednať si daný podiel v spoločnosti, poslať im peniaze na účet a oni vám poslali cenný papier ako dôkaz, že vlastníte nejakú časť akcie, teda firmy. Takýto spôsob nákupu, samozrejme, funguje aj teraz, ale je nepraktický.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance Futures návod – Ako obchodovať cez páku long/short + 20% zľava na poplatky!

Revolut návod – Internetová banka s možnosťou nákupu akcii od 1 $!

Ako kúpiť akcie v 21. storočí?

Ako nakúpiť akcie? Nákup akcie môžeme urobiť cez rôznych brokerov, z pohodlia domova. Nákup sa dá realizovať u  niektorých bánk a slovenských či zahraničných brokerov. Ide o veľmi jednoduchý postup. Stačí si u brokera založiť online účet, kde potrebujete email, heslo a overenie účtu v rámci regulácií. To je všetko. Následne, keď už máme účet vytvorený, stačí si objednať isté množstvo akcií z danej firmy, poslať im sumu peňazí na bankový účet alebo cez kartu, podľa ceny danej akcie. Spätne vám banka alebo broker odošle akcie na váš online účet. Je to veľmi jednoduché a proces trvá niekoľko dní, niekedy dokonca hodín. Výhodou je aj to, že u väčšine brokerov si môžeme akcie nakupovať napríklad už aj od 100 eur, čiže takmer každý môže dnes už investovať.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.