Prvý nákup akcie - Ako na to? - Návod

Ľuboš Kovár

22.03.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

V minulom diely sme si ukázali ako a kde nakupovať akcie, v tom tomto sa pozrieme na obchodovanie akcii, generovanie zisku a rozdiel medzi derivátom a reálne držanou akciou.

Prvý obchod - Akcie

Nakupovať a obchodovať akcie môžeme u rôznych brokerov. V prípade zahraničných sa jedná napríklad o Etoro, Admiral Markets, Interactive Brokers a ďalších. Broker pôsobiaci na Slovensku je napríklad Lynx. Tým, že držíte nejaké akcie, ešte nemusí znamenať, že týmto to konči. S akciami môžete napríklad aj obchodovať, čiže keď je dané aktívum na vrchole, tak sa ho snažíte zbaviť, predať. Ak je na dne, tak naopak ho nakúpiť. Nie je teda nutnosť len držať. Dokonca obchodovaním sa môžeme vyhnúť poplatku za neaktivitu.

Etoro návod – Obchodovanie akcii, forexu, kryptomien, indexov a CFD

Obchodovať a investovať môžeme na 2 rôznych typov búrz. Jednou z nich investovanie do akcii a ďalšou je obchodovanie derivátov a futures.

Hlavný rozdiel je v tom, že pri investovaní u rôznych brokerov do akcii držíte reálny cenný papier. Naopak obchodovanie s derivátmi je síce menej nákladne a efektívnejšie hlavne pre obchodníkov, ale nevlastníte reálnu akciu. Jedná o takú stávku na cenový pokles, alebo rast.

StormGain

Prečítaj si aj: Revolut – Najlepšia internetová banka bez poplatkov – Možnosť nákupu kryptomien!

Obchodovanie cez deriváty

Obchodovanie cez deriváty je vhodnejšia voľba pre tých, ktorí sa živia obchodovaním na burze a neustále počas roka otvárajú obchody. Za pomoci tohto nástroja môžeme dokonca navýšiť leverage svojich investícii, čiže napríklad z 1000 USD obchodovať ako keď by napríklad s 10 000 USD. To ale na opačnej strane prináša aj riziká v podobe možnosti generovania väčšej straty v danom obchode. Preto pred každým otvoreným obchodu a vôbec začatím obchodovania s akciami je dôležité zvážiť riziko. Nie každý obchodník je ziskový a práca obchodníka na burze je rovnako náročne povolanie ako ktorékoľvek iné. Nestačí len si založiť účet, otvoriť obchod a očakávať miliónové zisky. Je dôležité byť v obraze a študovať si rôzne akcie a ich výnosy.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance futures - Prehľadný návod
PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.