Prvý nákup akcie - ako na to? Návod

Ľuboš Kovár

23.10.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

V minulom diely sme si ukázali, ako a kde nakupovať akcie. V tomto sa pozrieme na obchodovanie akcií, generovanie zisku a vysvetlíme si rozdiel medzi derivátom a reálne držanou akciou.

Prvý obchod - akcie

Nakupovať a obchodovať akcie môžeme u rôznych brokerov. V prípade zahraničných ide napríklad o Etoro, Admiral Markets, Interactive Brokers a ďalších. Broker pôsobiaci na Slovensku je napríklad Lynx. To, že držíte nejaké akcie, ešte nemusí znamenať, že týmto to celé konči. S akciami môžete napríklad aj obchodovať, čiže keď je dané aktívum na vrchole, tak sa ho snažíte ziskovo predať. Ak je na dne, tak naopak, nakúpite. Nie je teda nutné akciu len držať. Obchodovaním sa môžeme dokonca vyhnúť poplatku za neaktivitu.

Etoro návod – Obchodovanie akcii, forexu, kryptomien, indexov a CFD

Obchodovať a investovať môžeme na 2 rôznych typoch búrz. Jednou z nich je investovanie do akcií a ďalšou obchodovanie derivátov a futures.

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pri investovaní u rôznych brokerov do akcií držíte reálny cenný papier. Naopak, obchodovanie s derivátmi je síce menej nákladné a efektívnejšie hlavne pre obchodníkov, ale nevlastníte reálnu akciu. Ide o takú stávku na cenový pokles, resp. rast.

Prečítaj si aj: Revolut – Najlepšia internetová banka bez poplatkov – Možnosť nákupu kryptomien!

Obchodovanie cez deriváty

Obchodovanie cez deriváty je vhodnejšia voľba pre tých, ktorí sa živia obchodovaním na burze a pravidelne počas roka otvárajú obchody. Pomocou tohto nástroja môžeme dokonca navýšiť leverage svojich investícií. Napríklad s 1000 USD vieme obchodovať ako keby sme mali 10 000 USD. To však naopak prináša aj riziká v podobe možnosti generovania väčšej straty v danom obchode. Preto pred každým otvoreným obchodu a vôbec začatím obchodovania s akciami, je dôležité zvážiť riziko. Nie každý obchodník je ziskový a práca obchodníka na burze je rovnako náročné povolanie ako ktorékoľvek iné. Nestačí si len založiť účet, otvoriť obchod a očakávať miliónové zisky. Je dôležité byť v obraze a študovať si rôzne akcie a ich výnosy.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Airdrop – Čo to je a ako sa chrániť pred podvodom!
Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.